Pierwsza wygrana mistrzyń Europy w Lidze Narodów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Orhan Cicek / reprezentantka Turcji
Getty Images / Orhan Cicek / reprezentantka Turcji

Reprezentacja Turcja pokonała w Antalyi Holandię 3:1 w meczu Ligi Narodów kobiet. Mistrzynie Europy odniosły pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach, choć w trakcie meczu mocno komplikowały sobie drogę.

W tym artykule dowiesz się o:

Obie reprezentacje w odmiennych nastrojach przystępowały do drugiego meczu w Lidze Narodów. Podopieczne Daniele Santarelliego dość niespodziewanie przegrały po tie-breaku z Japonią, natomiast Holenderki bez straty seta uporały się z Bułgarią. Zdecydowanymi faworytkami tego spotkania były jednak mistrzynie Europy, które w trzech ostatnich edycjach tej imprezy nie oddały Pomarańczowym nawet seta.

Na taki scenariusz zanosiło się także w Antalyi. Początek spotkania został całkowicie zdominowany przez siatkarki znad Bosforu. Już po pierwszych akcjach Turczynki objęły prowadzenie 5:0. W ich szeregach od samego początku fenomenalnie funkcjonował blok. Dość powiedzieć, że w całym premierowym secie zdobyły w tym elemencie aż siedem punktów, przy żadnym rywalek.

Holenderki starały się dotrzymywać mistrzyniom Europy kroku w ataku, jednak i tu siła rażenia świetnie dysponowanych tego dnia Melissy Vargas i Ebrar Karakurt była nieco mocniejsza. Turczynki kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku w pierwszym secie, a zakończył go autowy atak Marrit Jasper (14:25).

Druga partia miała odmienny przebieg. Początek należał tym razem do podopiecznych Felixa Koslowskiego, które szybko objęły trzypunktowe prowadzenie (3:0). Gospodynie jednak długo nie pozwoliły czekać swojej publiczności na odrobienie strat (8:8). W kolejnym fragmencie to one powróciły do swojej znakomitej gry z pierwszego seta. Mistrzynie Europy znakomicie radziły sobie w ofensywie, a świetną serię w polu zagrywki zanotowała Karakurt (15:9).

Im bliżej końca drugiego seta, tym gra Holenderek wyglądała lepiej. Pomarańczowe świetnie spisywały się w obronie i przede wszystkim w ataku. Pierwsze skrzypce w tym elemencie grała Anne Buijs. To właśnie ona skończyła kluczowe akcje, dające jej drużynie zwycięstwo w tej części spotkania.

Scenariusz mógł powtórzyć się w kolejnym secie. Podrażnione Turczynki uspokoiły swoją grę i ponownie zbudowały wydawałoby się bezpieczną przewagę (15:9). Po raz kolejny jednak w pewnym momencie poziom ich siatkówki zaczął drastycznie spadać. Seria sześciu kolejnych punktów spowodowała, że Holenderki doprowadziły do remisu (21:21). Końcówka jednak należała tym razem do Turczynek, a decydujące "oczko" zapisała na swoim koncie Karakurt.

Podopieczne włoskiego szkoleniowca od tej pory kontrolowały już sytuację na boisku. W czwartej odsłonie prowadziły od początku do końca, nie pozwalając Holenderkom choćby na osiągnięcie wyniku remisowego. Niekwestionowaną liderką w decydujących fragmentach i całym meczu była Vargas. Turczynki wygrały pewnie do 18, czym zapisały na swoim koncie pierwsze zwycięstwo w Lidze Narodów 2024.