Czas na ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej. Oto plan 6. dnia ATP Finals

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz

W piątek zapadną ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej prestiżowych zawodów ATP Finals 2023. Bardzo ważne spotkanie rozegra Carlos Alcaraz. Na wynik pojedynku z udziałem Hiszpana czeka Niemiec Alexander Zverev.

W piątek poznamy ostatniego półfinalistę w Grupie Czerwonej turnieju singla. Na razie pewne tylko jest to, że awans wywalczył Danił Miedwiediew, który w dwóch pojedynkach nie stracił seta. Na drugim biegunie znalazł się jego rodak, Andriej Rublow, który doznał dwóch dwusetowych porażek i tym samym nie liczy się już w grze. O ostatnią przepustkę do fazy pucharowej powalczą Carlos Alcaraz i Alexander Zverev.

Zdecyduje pierwszy mecz?

Choć Alcaraz przegrał na inaugurację w trzech setach ze Zverevem, to tak naprawdę jest w lepszej sytuacji od Niemca. Ma bowiem swój los wyłącznie w swoich rękach. Jeśli zwycięży w piątkowej sesji dziennej (początek meczu o godz. 14:30), to awansuje do półfinału bez konieczności oglądania się na rezultat drugiego spotkania.

Problem leży w tym, że na drodze Alcaraza stanie dobrze dysponowany Miedwiediew. Rosjanin w przypadku zwycięstwa zapewni sobie pierwszą pozycję w Grupie Czerwonej. Tenisista z Moskwy może jeszcze wyprzedzić Hiszpana w rankingu ATP i zostać wiceliderem na koniec sezonu 2023. W tym celu musi doprowadzić do wyeliminowania w piątek Alcaraza, a następnie wygrać Turniej Mistrzów.

W każdym razie pojedynek obu panów zapowiada się interesująco. Bilans ich rywalizacji jest obecnie remisowy i wynosi 2-2. W 2023 roku Alcaraz i Miedwiediew grali ze sobą trzykrotnie. Hiszpan był górą w finale zawodów w Indian Wells i półfinale Wimbledonu. Rosjanin okazał się lepszy w półfinale US Open.

Czy Zverev otrzyma szansę?

Na wynik meczu Alcaraz - Miedwiediew z niecierpliwością będzie oczekiwać Zverev. Jeśli Rosjanin zwycięży Hiszpana, to reprezentant naszych zachodnich sąsiadów otrzyma szansę gry o półfinał. Wszystko będzie wówczas w jego rękach i wygrana w ostatnim meczu w grupie (początek o godz. 20:30) przypieczętuje awans Niemca do fazy pucharowej.

A na drodze Zvereva w piątkowej sesji wieczornej stanie Rublow, któremu pozostaje już tylko walka o honorowe zwycięstwo w ATP Finals 2023. Rosjanin ma co prawda z Niemcem bilans 3-5 w tourze, ale w tym roku okazał się dla tenisisty z Hamburga prawdziwym katem. Pokonał go bowiem w Dubaju, Bastad i Wiedniu.

Czy Rublow odniesie czwarte z rzędu zwycięstwo i przekreśli marzenia Zvereva? Jak na razie nie zdarzyło się, aby moskwianin kończył Turniej Mistrzów bez wygranej na koncie.

Oto możliwe scenariusze w Grupie Czerwonej:

[b]Miedwiediew w dwóch setach[/b] [b]Miedwiediew w trzech setach[/b] [b]Alcaraz w dwóch setach[/b] [b]Alcaraz w trzech setach[/b]
[b]Zverev w dwóch setach[/b]1) Miedwiediew 2) Zverev1) Miedwiediew 2) Zverev1) Alcaraz 2) Miedwiediew1) Miedwiediew 2) Alcaraz
[b]Zverev w trzech setach[/b]1) Miedwiediew 2) Zverev1) Miedwiediew 2) Zverev1) Alcaraz 2) Miedwiediew1) Miedwiediew 2) Alcaraz
[b]Rublow w dwóch setach[/b]1) Miedwiediew 2) Alcaraz1) Miedwiediew 2) Alcaraz1) Alcaraz 2) Miedwiediew1) Alcaraz 2) Miedwiediew
[b]Rublow w trzech setach[/b]1) Miedwiediew 2) Alcaraz1) Miedwiediew 2) Alcaraz1) Alcaraz 2) Miedwiediew1) Alcaraz 2) Miedwiediew

1) Jeśli Miedwiediew pokona Alcaraza, a Zverev zwycięży Rublowa, to Miedwiediew wygra zmagania w Grupie Czerwonej, a Zverev awansuje do półfinału z drugiej pozycji. 2) Jeśli Miedwiediew pokona Alcaraza, a Rublow zwycięży Zvereva, to Miedwiediew wygra zmagania w Grupie Czerwonej, a Alcaraz awansuje do półfinału z drugiej pozycji. 3) Jeśli Alcaraz pokona Miedwiediewa, a Rublow zwycięży Zvereva, to Alcaraz wygra zmagania w Grupie Czerwonej, a Miedwiediew awansuje do półfinału z drugiej pozycji. 4) Jeśli Zverev pokona Rublowa, a Alcaraz zwycięży Miedwiediewa w dwóch setach, to Alcaraz wygra zmagania w Grupie Czerwonej, a Miedwiediew awansuje do półfinału z drugiej pozycji. 5) Jeśli Zverev pokona Rublowa, a Alcaraz zwycięży Miedwiediewa w trzech setach, to Miedwiediew wygra zmagania w Grupie Czerwonej, a Alcaraz awansuje do półfinału z drugiej pozycji.

Która para jako ostatnia w półfinale?

Jaśniej sytuacja przedstawia się w Grupie Czerwonej turnieju debla. Awans z pierwszego miejsca wywalczyła już broniąca tytułu para Rajeev Ram i Joe Salisbury, która o godz. 18:00 powalczy o trzecie zwycięstwo. Przeciwnikami Amerykanina i Brytyjczyka będą Australijczycy Rinky Hijikata i Jason Kubler. Mistrzowie wielkoszlemowi z Melbourne zagrają o honorową wygraną w Turnieju Mistrzów.

Natomiast o godz. 12:00 dojdzie do spotkania, które rozstrzygnie o drugim miejscu w Grupie Czerwonej. Zmierzą się w nim oznaczeni drugim numerem Holender Wesley Koolhof i Brytyjczyk Neal Skupski oraz grający z "trójką" Rohan Bopanna z Indii i Australijczyk Matthew Ebden. Zwycięzcy tego meczu zakwalifikują się do półfinału.

Plan gier 6. dnia ATP Finals 2023 (piątek, 17 listopada):

od godz. 12:00 Wesley Koolhof (Holandia, 2) / Neal Skupski (Wielka Brytania, 2) - Rohan Bopanna (Indie, 3) / Matthew Ebden (Australia, 3)

po godz. 14:30 Carlos Alcaraz (Hiszpania, 2) - Danił Miedwiediew (3)

po godz. 18:00 Rajeev Ram (USA, 6) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 6) - Rinky Hijikata (Australia, 8) / Jason Kubler (Australia, 8)

po godz. 20:30 Andriej Rublow (5) - Alexander Zverev (Niemcy, 7)