Co za bój w meczu Jeleny Rybakiny. Zadecydował trzeci set

Jelena Rybakina obroniła dwie piłki meczowe w meczu z Julią Putincewą. Ostatecznie wyżej notowana Kazaszka zwyciężyła 4:6, 7:6(4), 7:5 i zagra w półfinale turnieju rangi WTA 1000 w Madrycie. Jej kolejną rywalką może być Białorusinka Aryna Sabalenka.

Jakub Fordon
Jelena Rybakina PAP/EPA / CHEMA MOYA / Na zdjęciu: Jelena Rybakina

Wielkimi krokami zbliża się koniec turnieju rangi WTA 1000 w Madrycie. W dniach 1-2 maja (środa-czwartek) zaplanowane zostały cztery spotkania ćwierćfinałowe. Pierwszy z nich dostarczyło sporo emocji.

Rozstawiona z "czwórką" Jelena Rybakina zmierzyła się ze swoją rodaczką Julią Putincewą. Wyżej notowana Kazaszka po nieudanym starcie wyrównała stan rywalizacji, obroniła dwie piłki meczowe w kolejnym secie i ostatecznie wyszła z opresji za sprawą zwycięstwa 4:6, 7:6(4), 7:5.

Od początku spotkania obie tenisistki musiały bronić break pointów. Ta sztuka nie udała się Rybakinie w piątym gemie, kiedy to jej rywalka zanotowała przełamanie, a po chwili wyszła na 4:2. Do samego końca nie działo się zbyt wiele, Putincewa była konsekwentna i zaskoczyła swoją rodaczkę w premierowej odsłonie.

W II partii niżej notowana tenisistka wyszła na 2:1, ale momentalnie straciła przewagę. Kluczowy dla losów seta mógł okazać się dziewiąty gem, w którym Putincewa wypracowała break pointa. Jednak nie udało jej się go wykorzystać.

Ostatecznie o końcowym rezultacie zadecydował tie break. Rybakina mogła go uniknąć, ale przy serwisie rywalki nie wykorzystała jedynej okazji do zamknięcia seta. Mimo to ostatecznie wyrównała stan rywalizacji za sprawą zwycięstwa 7-4.

W czwartym gemie kolejnej partii Putincewa nie wykorzystała szansy na przełamanie w czwartym gemie, ale udało jej się to w szóstym. W efekcie wyszła na 5:2 i chwilę później przy serwisie rodaczki wypracowała dwie piłki meczowe. Rybakina pokazała jednak moc i wyszła z opresji, a później poszła za ciosem.

W najważniejszym momencie wyżej notowana Kazaszka odrobiła stratę i rozpędziła się tak, że ze stanu 2:5 wyszła na 7:5. Po drugim z rzędu przełamaniu serwowała na zwycięstwo w meczu i mimo problemów ostatecznie postawiła na swoim.

Blisko trzygodzinna rywalizacja ostatecznie nie zakończyła się sensacyjnym wynikiem. To Rybakina powalczy o tytuł z Białorusinką Aryną Sabalenką lub Rosjanką Mirrą Andriejewą.