Mateusz Rudyk drugi w sprincie podczas Pucharu Świata na torze w Manchesterze

Mateusz Rudyk zajął w Manchesterze drugie miejsce w sprincie podczas drugich zawodów Pucharu Świata 2017/2018 w kolarstwie torowym.

Piotr Ziemka
 Od lewej: Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski, w kwalifikacyjnym wyścigu drużynowego sprintu podczas Pucharu Świata w kolarstwie torowym, 3 bm w Pruszkowie PAP / . Od lewej: Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski, w kwalifikacyjnym wyścigu drużynowego sprintu podczas Pucharu Świata w kolarstwie torowym, 3 bm. w Pruszkowie.
W kwalifikacjach sprintu Mateusz Rudyk, który w Pruszkowie również stanął na drugim stopniu podium, został sklasyfikowany na dziesiątej pozycji. W 1/16 finału pokonał swojego rodaka Damiana Zielińskiego. W 1/8 urodzony w 1995 roku Polak wyeliminował Czecha Pavla Kelemena. Z kolei w 1/4 z Rudykiem przegrał Walijczyk Lewis Oliva.

W półfinale rywalem polskiego sprintera był Matthew Glaetzer. Obaj ci zawodnicy zmierzyli się w finale podczas PŚ w Pruszkowie. Tam triumfował 2:0 Australijczyk. Tym razem lepiej spisał się Rudyk - w pierwszym pojedynku minął metę szybciej od przeciwnika o dwie tysięczne sekundy, a w drugim - o 0.032.

Do finału awansował także Harrie Lavreysen. Czwarty zawodnik sprintu w Pruszkowie wygrał w Manchesterze kwalifikacje. W pierwszym przejeździe finałowym Holender zwyciężył z przewagą 114 tysięcznych sekundy nad Rudykiem, a w drugim ukończył rywalizację o 1.188 szybciej. Na trzeciej pozycji uplasował się Glaetzer. Zwycięzca z Pruszkowa prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce z tym samym dorobkiem, co lider (900 punktów) zajmuje Rudyk. Lavreysen jest trzeci ze zdobyczą 875 "oczek".

W 2016 roku dwukrotnie na podium sprintu w dwóch pierwszych rundach Pucharu Świata stanął Kamil Kuczyński, który zwyciężył wtedy w Glasgow, a w Apeldoorn zajął drugą lokatę.

W piątek zwycięzcami sprintu drużynowego zostali Niemcy: Robert Foerstemann, Maximilian Levy i Joachim Eilers. Ósme miejsce zajęli Polacy: M. Rudyk, Patryk Rajkowski i Rafał Sarnecki (w kwalifikacjach zamiast Sarneckiego jechał Mateusz Lipa). W scratchu kobiet triumfowała jadąca w tęczowej koszulce mistrzyni świata Włoszka Rachele Barbieri. Wśród mężczyzn w tej konkurencji zwyciężył Kazach Nikita Panassenko, który tydzień wcześniej w Pruszkowie wygrał wyścig punktowy. Natomiast w wieloboju (omnium) najlepsza okazała się Amerykanka Jennifer Valente. Amerykanka do ostatniego okrążenia rywalizowała o zwycięstwo z mistrzynią świata Katie Archibald. W sprincie drużynowym triumfowały Niemki Kristina Vogel i Miriam Welte.

Sobotni wyścig na 4000 metrów na dochodzenie wygrali reprezentanci gospodarzy, zawodnicy z Wielkiej Brytanii: Steven Burke, Edward Clancy, Olivier Wood i Kian Emadi. Dziewiątą lokatę zajęli: Bartosz Rudyk, Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk i Adrian Tekliński. W keirinie zwyciężyła Niemka Vogel, która podczas inauguracji w Pruszkowie trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium. W madisonie najwięcej punktów uzyskały Archibald i Elinor Barker, a siódme były Nikol Płosaj i Wiktoria Pikulik. 500 metrów ze startu zatrzymanego najszybciej przejechała Rosjanka Daria Szmeliewa. Z kolei w wieloboju pierwsze miejsce zajął Francuz Benjamin Thomas.

W niedzielę odbędą się następujące konkurencje: sprint, wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet oraz keirin, madison i kilometr ze startu zatrzymanego mężczyzn.

Czy któryś z Polaków stanie w niedzielę na podium Pucharu Świata w Manchesterze?