Tour de France 2017: Michał Kwiatkowski w czołówce. Thomas pierwszym liderem

Michał Kwiatkowski zajął 8. miejsce w sobotniej indywidualnej jeździe na czas w Duesseldorfie, która rozpoczęła 104. edycję Tour de France. Wygrał inny kolarz grupy Sky, Brytyjczyk Geraint Thomas, który został pierwszym liderem wyścigu.

Szymon Łożyński
Michał Kwiatkowski PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
Z dużymi nadziejami polscy kibice czekali na inaugurację 104. edycji Tour de France. Wszystko za sprawą Michała Kwiatkowskiego, który przez wielu fachowców był wymieniany jako jeden z faworytów sobotniej indywidualnej jazdy na czas, która rozpoczęła tegoroczną Wielką Pętlę.

Trasa, jaką na rozpoczęcie przygotowali organizatorzy, nie była długa. Kolarze mieli do pokonania 14 kilometrów po ulicach niemieckiego Duesseldorfu. Zmagania mocno utrudniał jednak padający deszcz, a co za tym idzie bardzo śliska nawierzchnia.

Tuż po 17:00 na trasę wyruszył Michał Kwiatkowski. Polak jechał dynamicznie. Po 8 kilometrach i 100 metrach kolarz grupy Sky był na pierwszym miejscu, ex aequo ze swoim kolegą z grupy, Białorusinem Wasylem Kirjenką. W drugiej części trasy nasz reprezentant jednak osłabł i po minięciu mety był sklasyfikowany na 3. pozycji.

Ostatecznie indywidualny mistrza świata z Ponferrady z 2015 roku zajął 8. miejsce. Drużyna Sky, którą reprezentuje polski kolarz, miała jednak powody do zadowolenia. Sobotnią czasówkę wygrał Geraint Thomas. Brytyjczyk o 5 sekund wyprzedził Szwajcara Stefana Kunga i o 7 sekund kolejnego zawodnika grupy Sky Wasyla Kirjenkę. Na 6. miejscu został sklasyfikowany obrońca tytułu, Christopher Froome.

W sobotę wystartowało jeszcze 3 Polaków. Maciej Bodnar był 25. Bardzo dobrze wypadł Rafał Majka. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, który nie jest specjalistą od jazdy na czas, był 54. Z kolei Pawła Poljańskiego sklasyfikowano na 159. miejscu.

Nie wszyscy kolarze poradzili sobie z trudną, śliską trasą. Niebezpieczny upadek na jednym z zakrętów miał doświadczony Hiszpan Alejandro Valverde. Kolarz Movistaru został przewieziony do szpitala na badania i nie ukończy tegorocznej Wielkiej Pętli.