Tour de France 2018: Alaphilippe wygrał 10. etap. Majka spadł na 13. miejsce

Julian Alaphilippe wygrał dziesiąty etap wyścigu Tour de France 2018. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Greg van Avermaet.

Piotr Ziemka
Julian Alaphilippe Instagram / alafpolak / Na zdjęciu: Julian Alaphilippe
Po poniedziałkowym dniu przerwy w 105. edycji wyścigu Tour de France rozegrano pierwszy górski etap. Na trasie liczącego 158,5 kilometra odcinka z Annecy do Le Grand-Bornand było pięć górskich premii, w tym jedna najwyższej kategorii HC (Montee du Plateau des Giers, 1390 metrów nad poziomem morza, 6 km długości, 11 procent średniego nachylenia).

Na 32. pozycji został sklasyfikowany Rafał Majka. W końcówce ostatniego podjazdu - Col de la Colombiere - Polak odpadł z grupy najlepszych górali, w której byli między innymi: Daniel Martin, Primoz Roglic, Geraint Thomas, Adam Yates, Christopher Froome, Tom DumoulinAlejandro Valverde, Nairo Quintana, Vincenzo Nibali, a także Mikel Landa. W klasyfikacji generalnej Majka spadł z szóstego miejsca na trzynaste.

Julian Alaphilippe objął samotne prowadzenie 27 km przed metą na zjeździe z Col de Romme. Po drodze do wtorkowego sukcesu etapowego wygrał cztery premie. Uzyskał na nich 41 punktów i zdobył białą koszulkę w czerwone grochy dla lidera klasyfikacji górskiej.

Ze szczytu ostatniego podjazdu (Col de la Colombiere, 1618 metrów n.p.m, 7,5 km długości, 8,5 procent średniego nachylenia) do końca etapu pozostawało 14,5 kilometra. Francuz utrzymał przewagę na zjeździe i jako pierwszy minął metę. Drugą lokatę zajął Jon Izagirre, który stracił do Francuza z zespołu Quick-Step Floors 94 sekundy. Czwarty był Greg van Avermaet. Belg utrzymał przodownictwo w klasyfikacji generalnej.

Sześć czołowych miejsc na mecie zajęli zawodnicy z 21-osobowej ucieczki dnia. W gronie zawodników, którzy odjechali od peletonu na początku etapu znalazł się też Peter Sagan. Słowak triumfował na lotnym finiszu (29. kilometr trasy) i powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji punktowej.

152. Maciej Bodnar Polska Bora-Hansgrohe +1:12:01

Przed mężczyznami trasę z Annecy do Le Grand-Bornand (112,3 km) pokonały kolarki w ramach La Course by Le Tour de France. Zwyciężyła Annemiek van Vleuten. Triumfatorka zakończonego w niedzielę wyścigu Giro Rosa, tuż przed finiszem wyprzedziła długo prowadzącą na ostatnim kilometrze Annę van der Breggen. Jako szósta minęła metę Katarzyna Niewiadoma. Polka straciła do zwyciężczyni dwie minuty i 19 sekund.

Czy Greg van Avermaet będzie liderem klasyfikacji generalnej po środowym etapie wyścigu Tour de France?