I liga: Struski show w Poznaniu, Biofarm Basket nadal w grze. Polfarmex także walczy

Koszykarze Spójni Stargard przedłużą swój pobyt w Poznaniu. W sobotnim meczu Biofarm Basket wygrał, efektem czego w rywalizacji jest 1-2. W Kutnie podobny scenariusz. Polfarmex po dwóch spotkaniach przegrywał z Sokołem 0-2, ale pojedynek nr 3 wygrał.

Dawid Siemieniecki
Filip Struski Materiały prasowe / Beata Brociek / Na zdjęciu: Filip Struski
Biofarm Basket i Polfarmex walczą, R8 pod ścianą!

Doskonały mecz Filipa Struskiego dał Biofarmowi Basket Poznań zwycięstwo ze Spójnią Stargard w starciu nr 3 ćwierćfinałowej rywalizacji. Dzięki niemu podopieczni Przemysława Szurka przedłużyli swoje nadzieje na awans do półfinałów I ligi. Silny skrzydłowy był w zasadzie nie do zatrzymania dla zawodników gości, a że otrzymał niezbędne wsparcie od Piotra Wielocha i Mariusza Konopatzkiego, wynik nie mógł być inny niż wygrana poznaniaków.

Gości w tym meczu zgubiła przede wszystkim zbyt duża liczba strat. Spójnia popełniła ich aż 16, przy zaledwie 6 w wykonaniu Biofarmu Basket. Brak rozważnej gry był jednym z głównych powodów porażki. W ataku także nie wszyscy z gości mieli swój dzień. Co prawda Marcin Dymała i Hubert Pabian swoje zrobili, ale słabsze zawody Dawida Bręka i Alana Czujkowskiego (łącznie 3/14 z gry) sprawiły, że zabrakło argumentów, aby rywalizację do trzech zwycięstw zakończyć już w pierwszym pojedynku w Poznaniu.

Losy pojedynku w Kutnie rozstrzygnęły się natomiast w pierwszej połowie. Polfarmex wyszedł bardzo zmobilizowany, nie chcąc zbyt wcześnie kończyć ćwierćfinałowej rywalizacji z gośćmi z Łańcuta. Znów dobrze funkcjonowała obrona graczy Jarosława Krysiewicza, bo do ataku oczywiście można by mieć wiele zastrzeżeń. Chociażby do zaledwie 18 procent w rzutach z dystansu. Świetnie prezentował się jednak podkoszowy Michał Marek, który trafił wszystkie próby z gry (5) oraz dołożył do tego 9 zbiórek. Sokoła zawiodła natomiast skuteczność - 36 proc. z gry to wynik po prostu słaby i jeśli w niedzielę Dariusz Kaszowski i jego podopieczni będą chcieli wygrać, ten element muszą koniecznie mocno podreperować.

Mecz nr 3 przegrał z kolei beniaminek z Krakowa i mocno skomplikował sobie sytuację awansu do półfinału. Pod koniec meczu doszło do spięcia na linii Michał Jankowski-Michael Hicks. Obaj zawodnicy zostali ukarani przewinieniem technicznym, a że dla Amerykanina z polskim paszportem był to drugi tego typu faul w meczu, został on odesłany do szatni. Warto dodać, że działo się to w ostatniej minucie meczu, kiedy wynik był już rozstrzygnięty. Tym samym w niedzielnym meczu R8 zagra przyparty mocno do muru...

Doskonała trzecia kwarta spowodowała, że Jamalex Polonia 1912 Leszno odzyskała przewagę parkietu w serii z Elektrobud-Investment Zniczem Basket. W pierwszej połowie na parkiecie dominowali jednak podopieczni Marka Zapałowskiego. Po zmianie stron goście wzięli się mocno do pracy, wygrali odsłonę nr trzy 30:10, czym wypracowali sobie solidną, bo 9-punktową zaliczkę przed ostatnimi dziesięcioma minutami meczu. Tym samym w niedzielę pruszkowianie zagrają o przedłużenie serii i powrót do Leszna na piąte starcie.

SKK znów miażdży, ważny krok Pogoni i pewna Energa Kotwica

Energa Kotwica Kołobrzeg odniosła ważną wygraną w Warszawie i w niedzielę ma szansę, aby zapewnić sobie utrzymanie w I lidze. Do wygranej poprowadził ją w głównej mierze tercet Patryk Przyborowski-Paweł Dzierżak-Szymon Rduch. Z kolei w ekipie KK zawiódł Paweł Hybiak. Rozgrywający, który dał stołecznym zwycięstwo w drugim meczu, w sobotnim starciu nie zdobył choćby punktu, miał tylko jedną asystę i 3 straty... Szansę na rehabilitację będzie miał w niedzielę.

Aż 50 minut, czyli 40 podstawowego i dwie dogrywki, były potrzebne do wyłonienia wygranego w pojedynku Zetkamy Doral Nysy z Pogonią. Oba zespoły nie grzeszyły skutecznością, co najdobitniej pokazuje końcowy wynik meczu. Prudniczanie mogą być zatem bardzo zadowoleni z wygrania meczu, tym bardziej, że w dodatkowym czasie gry trafili 1 na 7 rzutów z gry... Do triumfu - jak widać - to jednak wystarczyło.

Bez żadnej historii zakończył się natomiast mecz w Siedlcach, gdzie SKK bez najmniejszego problemu rozprawił się z Siarką. Gospodarze wygrali wszystkie kwarty, z czego najwyżej pierwszą - aż 37:17 i w zasadzie było po zawodach. Siarka ponownie musiała sobie radzić bez Piotra Niedźwiedzkiego i Szymona Długosza, wobec czego zadanie miała znów mocno utrudnione. Na wyczyszczenie głów gracze Arkadiusza Papki mają około 19 godzin. Jeśli tego nie zrobią, opuszczą zaplecze PLK, co byłoby dla nich drugim spadkiem rok po roku...

Wyniki sobotnich spotkań play-off (do trzech zwycięstw):

Biofarm Basket Poznań - Spójnia Stargard 87:76 (19:20, 21:15, 22:16, 25:25)

Biofarm Basket: Struski 29 (5x3, 11 zb.), Wieloch 20, Konopatzki 19, Metelski 11, Czyż 2, Fiszer 2, Kurpisz 2, Tomaszewski 2, Gruszczyński 0, Samsonowicz 0, Smorawiński 0.

Spójnia:
Dymała 27 (4x3), Pabian 19, Czujkowski 9, Bręk 5, Raczyński 5, Wilczek 5, Fraś 4, Pytyś 2, Koziorowicz 0.

Stan rywalizacji: 2-1 dla Spójni

Polfarmex Kutno - Sokół Łańcut 73:66 (18:12, 22:18, 14:15, 19:21)

Polfarmex: Marek 14, Zębski 13, Majewski 12, Sobczak 12, Janiak 7, Szwed 7 (11 zb.), Antczak 3, Tradecki 3, Kobus 2, Pawlak 0.

Sokół: Karolak 17, Marek Zywert 13, Parszewski 12, Kulikowski 9, Kamil Zywert 6, Klima 5, Warszawski 3, Włodarczyk 1, Inglot 0.

Stan rywalizacji: 2-1 dla Sokoła

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Jamalex Polonia 1912 Leszno 65:73 (17:12, 24:18, 10:30, 14:13)

Elektrobud-Investment ZB: Cetnar 13, Kordalski 10, Madziar 9, Ornoch 8, Mikołaj Stopierzyński 8, Jarmakowicz 6, Paszkiewicz 6, Cechniak 5, Hałas 0, Hubert Stopierzyński 0.

Jamalex Polonia: Kobel 17, Sanny 16, Chanas 10, Kaczmarzyk 8, Sirijatowicz 6, Wrona 6, Milczyński 5, Rostalski 3, Trubacz 2.

Stan rywalizacji: 2-1 dla Jamalex Polonii

GKS Tychy - R8 Basket AZS Politechnika Kraków 103:93 (26:23, 24:25, 21:24, 32:21)

GKS: Jankowski 22 (5x3), Kowalewski 16 (4x3), Szymczak 15, Małgorzaciak 13, Deja 12, Słupiński 12, Kulon 6, Hałas 5, Fenrych 2.

R8 Basket:
Dłuski 24, Hicks 19, Aleksander Załucki 13, Malczyk 10, Nowakowski 10, Renkiel 8, Baran 6, Pełka 3, Jakub Załucki 0.

Stan rywalizacji: 2-1 dla GKS-u

Wyniki sobotnich spotkań play-out (do trzech zwycięstw):

KK Warszawa - Energa Kotwica Kołobrzeg 68:80 (13:21, 22:26, 21:16, 12:17)

KK: Wojtyński 23, Koźluk 13 (10 zb.), Pietkiewicz 13, Jaremkiewicz 5, Motel 5, Rudko 4, Sarnacki 3, Iwanowicz 2, Jankowski 0, Hybiak 0, Zapert 0.

Energa Kotwica: Dzierżak 17, Przyborowski 15, Rduch 13, Łukasz Bodych 10, Paweł Bodych 7, Grujić 7, Pawłowski 6, Neumann 5, Dobriański 0, Ryżek 0, Żmudzki 0.

Stan rywalizacji: 2-1 dla Energi Kotwicy

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Pogoń Prudnik 63:65 (16:14, 15:13, 12:15, 12:13, d. 8:10)

Zetkama: Stępień 20, Kulon 17, Rutkowski 8, Kowalski 7, Jodłowski 4, Wojciechowski 4, Malona 3, Kasiński 0, Lipiński 0, Sanny 0 (11 zb.).

Pogoń: Mordzak 22, Strzelecki 11, Prostak 10, Malitka 8, Bogdanowicz 6, Krawczyk 4, Nowakowski 4, Garwol 0, Nowerski 0.

Stan rywalizacji: 2-1 dla Pogoni

SKK Siedlce - Siarka Tarnobrzeg 100:64 (37:17, 15:10, 23:20, 25:17)

SKK: Wróbel 21, Sobiło 20 (5x3), Nędzi 15 (10 zb.), Król 12, Obarek 12, Kołodziński 9, Stefanik 8, Migała 3, Czosnowski 0, Lewandowski 0.

Siarka: Pabianek 24, Nowicki 14, Gazarkiewicz 11, Sewioł 6, Stanios 6, Czyżnielewski 3, Dominik 0.

Stan rywalizacji: 2-1 dla SKK

Czy Biofarm Basket pójdzie za ciosem i w niedzielę doprowadzi do wyniku 2-2 w rywalizacji ze Spójnią?