Sobota w I lidze: szalony mecz dla WKK Wrocław. Outsider postraszył lidera

Wiele było zwrotów sytuacji w meczu otwierającym 5. kolejkę I ligi. Ostatecznie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo odnieśli koszykarze WKK Wrocław, którzy pokonali Biofarm Basket Poznań 72:62. Nadspodziewanie trudną przeprawę miał Futurenet Śląsk Wrocław.

Patryk Neumann
zespół WKK Wrocław Materiały prasowe / WKK Wrocław / Na zdjęciu: zespół WKK Wrocław
Już początek spotkania zwiastował, że mecz klubów, które dają szansę młodym koszykarzom będzie szalony. Prym wiedli jednak doświadczeni gracze obu ekip - Tomasz Smorawiński i Damian Pieloch. Poznaniacy prowadzili 8:2, ale po chwili przegrywali 12:16. Do końcówki drugiej kwarty trwała wyrównana walka. Później kapitalny moment mieli goście. W dwie minuty uzyskali dziewięć "oczek" przewagi. Znakomitą passę kontynuowali w trzeciej odsłonie, wygrywając nawet 55:36.

Później do szalonego zrywu rzucili się gospodarze. Trzeba podkreślić, że wystąpili oni bez trzech doświadczonych koszykarzy, których z gry wyeliminowały odniesione we wcześniejszych meczach kontuzje. Nie zagrali Marcin Flieger, Adam Metelski i Maciej Rostalski. Biofarm Basket zdołał jednak odrobić 19 punktów i wyjść na prowadzenie 58:57. Wielka w tym zasługa Aleksandra Lewandowskiego (15 punktów, 6/9 z gry) i Mikołaja Kurpisza - 17 "oczek" oraz 14 zbiórek. Goście jednak zdołali otrząsnąć się z tego przestoju. Wrócili na właściwe tory i wygrali 72:62. Zwycięstwo zapewnili im Damian Pieloch (20 punktów, 5/10 za trzy) i Jakub Patoka (11 punktów, 12 zbiórek). Wcześniej duży wkład w dobry wynik mieli również Jakub Koelner i Michał Jędrzejewski.

To miał być jednostronny mecz, bo niepokonany zespół zmierzył się z ekipą bez zwycięstwa. Obie drużyny podtrzymały swoje serie jednak walki nie brakowało. Początkowo faktycznie dominował lider z Wrocławia, który w 14. minucie wygrywał 41:19. Później do głosu zaczęli dochodzić siedlczanie. To oni po znakomitej trzeciej kwarcie (26:11) wyszli na nieznaczne prowadzenie. Wydawało się, że w czwartej kwarcie goście opanowali sytuację, ale na krótko. Do końca trwała zażarta walka, a do dogrywki doprowadził Bartosz Wróbel.

W dodatkowym czasie po akcji 2+1 Rafała Króla gospodarze wygrywali nawet 99:95. Lider uratował jednak piąte zwycięstwo w sezonie, a sukces zapewniło mu trafienie Roberta Skibniewskiego. W takim meczu nie zabrakło kapitalnych indywidualnych osiągnięć. Aleksander Dziewa zdobył 38 punktów i miał 14 zbiórek, a Bartosz Wróbel rzucił 35 "oczek". Obie drużyny oddały też niewiarygodną liczbę rzutów (82 SKK, 92 Futurenet Śląsk). Goście 52 razy próbowali z dystansu (17 razy celnie).

Cenne zwycięstwo po zaciętym meczu (83:80) odniosła w Tychach Jamalex Polonia 1912 Leszno. Goście z bilansem 4-1 utrzymują się w czołówce I ligi. Dla gospodarzy była to trzecia porażka w sezonie. Dla GKS-u 27 punktów zdobył Michał Jankowski (7/7 za 2, 3/8 za trzy). Zawody z double-double skończyli Paweł Zmarlak (14 punktów, 13 zbiórek) i Maciej Maj (10 + 11). Jamalex Polonia miała jednak trochę bardziej wyrównany zespół, a najlepiej prezentowali się Kamil Chanas i Mateusz Stawiak.

Spory awans po trzecim zwycięstwie z rzędu zanotował Polfarmex Kutno. Zespół prowadzony przez Jarosława Krysiewicza pokonał AZS AGH Kraków 86:75. Dla gości 19 punktów i siedem zbiórek uzyskał Patryk Gospodarek. Dla akademików 21 punktów zdobył Iwan Wasyl, a po 10 punktów i asyst miał Tomasz Zych. Pierwszego zwycięstwa doczekał się beniaminek z Łowicza. Księżak Syntex był wyraźnie lepszy od Elektrobud-Investment ZB Pruszków, co odzwierciedla końcowy wynik (70:56). Obie drużyny są w równie fatalnej sytuacji, bo mają bilans 1-4. W zespole gospodarzy najlepszy był Arkadiusz Kobus. Miał najwięcej punktów (20), zbiórek (7) i asyst (5). Liderem gości był Karol Kamiński - 13 "oczek", po sześć zbiórek i asyst.

Wyniki sobotnich spotkań 5. kolejki I ligi:

Biofarm Basket Poznań - WKK Wrocław 62:72 (21:19, 10:21, 11:17, 20:15)

Biofarm Basket: Kurpisz 17, Lewandowski 15, Smorawiński 9, Czyż 8, Samsonowicz 7, Tomaszewski 4, Bręk 2, Gruszczyński 0.

WKK: Pieloch 20, Jędrzejewski 17, Koelner 15, Patoka 11, Ciechociński 9, Fiedukiewicz 0, Józefiak 0, Malona 0, Matusiak 0, Rutkowski 0.

GKS Tychy - Jamalex Polonia 1912 Leszno 80:83 (22:17, 25:30, 15:17, 18:19)

GKS: Jankowski 27, Zmarlak 14, Szymczak 13, Maj 10, Wieloch 7, Taisner 6, Bogdanowicz 2, Majka 1.

Jamalex Polonia: Chanas 19, Stawiak 17, Trubacz 9, Kaczmarzyk 8, Milczyński 8, Stanferd Sanny 8, Kutta 6, Mroczek-Truskowski 4, Marc-Oscar Sanny 4.

SKK Siedlce - Futurenet Śląsk Wrocław 102:104 (16:33, 22:19, 26:11, 27:28, d. 11:13)

SKK: Wróbel 35, Król 24, Janik 11, Pławucki 11, Sobiło 10, Pabianek 7, Strzelecki 4, Nędzi 0.

Futurenet Śląsk: Dziewa 38, Żeleźniak 15, Skibniewski 14, Leńczuk 13, Norbert Kulon 11, Musiał 5, Michałek 4, Pietras 4, Krakowczyk 0.

KS Księżak Syntex Łowicz - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 70:56 (16:14, 16:8, 22:16, 16:18)

Księżak Syntex: Kobus 20, Grzeliński 12, Ratajczak 10, Stopierzyński 10, Salamonik 8, Gładki 3, Motel 3, Nieporęcki 2, Świderski 2, Bojko 0, Włuczyński 0.

Elektrobud-Investment ZB: Kamiński 13, Cetnar 12, Kierlewicz 10, Paul 6, Wieluński 6, Tradecki 4, Hałas 3, Olszewski 2, Miłak 0, Ornoch 0.

AZS AGH Kraków - Polfarmex Kutno 75:86 (22:22, 11:15, 18:21, 24:28)

AZS AGH: Wasyl 21, Sadło 12, Koperski 10, Zych 10, Mamcarczyk 7, Podworski 5, Borówka 4, Czerwonka 3, Włodarczyk 3, Kędel 0.

Polfarmex: Gospodarek 19, Nowicki 14, Czyżnielewski 10, Sobczak 10, Obarek 9, Pawlak 9, Majewski 8, Wieczorek 3, Marek 2, Żmudzki 2.