Reprezentacja Polski ze srebrnym medalem Drużynowych Mistrzostw Europy!

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w lekkoatletyce. To najlepszy wynik Biało-Czerwonych w historii ich startów na tej imprezie.

Piotr Szarwark
Paweł Fajdek został mistrzem świata PAP/EPA / OLEF KRAAK / Paweł Fajdek został mistrzem świata
Po pierwszym dniu Drużynowych Mistrzostw Europy, Polska zajmowała drugie miejsce w tabeli. Tak stało się przede wszystkim za sprawą Marcina Lewandowskiego, który triumfował w biegu na 1500 metrów, a także Sofii Ennaoui  - zwyciężyła bieg na dwa razy dłuższym dystansie. Pozostali reprezentanci również prezentowali wysoki poziom, w kilku konkurencjach plasując się na podium.

W niedzielę odbyło się 19 konkurencji, które rozstrzygnęły losy mistrzostw. O sporym pechu mogą mówić jednak Biało-Czerwoni. Adam Kszczot co prawda wygrał bieg na 800 metrów, ale niedługo potem został zdyskwalifikowany za przekroczenie wewnętrznej linii toru. Jak przyznał po zakończeniu rywalizacji, decyzja zależała od interpretacji sędziego, a ten postanowił odebrać zwycięstwo Polakowi. W biegu na 110 metrów przez płotki falstart zaliczyła natomiast Karolina Kołeczek, co również poskutkowało dyskwalifikacją.

Zdecydowanie więcej powodów do radości mieli inni reprezentanci. Paweł Fajdek po raz kolejny nie miał sobie równych w rzucie młotem, uzyskując w najlepszej próbie 78,29 m. W zawodach skoku wzwyż triumfowała Kamila Lićwinko (1,97 m.), a sztafeta 4x400 metrów kobiet zwyciężyła z najlepszym w tym roku czasem w Europie.

Drużynowe mistrzostwo Europy wygrali Niemcy, którzy w sumie uzyskali 321,5 punktu. Polacy uzbierali 295 oczek, z kolei Francuzi w ostatniej konkurencji wyprzedzili Wielką Brytanię i zdobyli brązowy medal (270 punktów). Warto zaznaczyć, że to najlepszy występ Biało-Czerwonych w historii tej imprezy. W 2014 roku zdobyli bowiem brązowy medal.

Wyniki niedzielnych konkurencji:

Rzut młotem: 1. Paweł Fajdek (78,29 m.), 2. Pavel Bareisha (77,52 m.)
Pchnięcie kulą kobiet: 1. Aliona Dubitskaya (18,39 m), 3. Paulina Guba (17,67 m.)
Skok wzwyż kobiet: 1. Kamila Lićwinko (1,97 m), 2. Marie-Laurence Jungfleisch (1,97 m.)
Bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn: 1. Orlando Ortega (13.20), 4. Damian Czykier (13.40)
Bieg na 110 metrów przez płotki kobiet: 1. Pamela Dutkiewicz (12.75), Karolina Kołeczek (dyskwalifikacja)
Bieg na 800 metrów mężczyzn: 1. Thijmen Kupers (1:47.18), Adam Kszczot (dyskwalifikacja)
Skok w dal kobiet: 1. Claudia Salman-Rath (6,66 m.), 5. Anna Jagaciak-Michalska (6,35 m.)
Bieg na 1500 metrów kobiet: 1. Konstanze Klosterhalfen (4:09.57), 2. Angelika Cichocka (4:12.16)
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn: 1. Mahiedine Mekhissi-Benabbad (8:26.71), 3. Krystian Zalewski (8:33.02)
Rzut dyskiem mężczyzn: 1. Robert Harting (66,30 m.), 2. Robert Urbanek (66,25 m.)
Skok o tyczce mężczyzn: 1. Renaud Lavillenie (5,80 m.), 5. Piotr Lisek (5,45 m.)
Bieg na 200 metrów kobiet: 1. Maria Belibasaki (22.6), 2. Anna Kiełbasińska (22.8)
Bieg na 200 metrów mężczyzn: 1. Serhiy Smelyk (20.53), 6. Karol Zalewski (20.87)
Bieg na 5000 metrów kobiet: 1. Ana Lozano (15:18.40), 5. Paulina Kaczyńska (16:01.68)
Trójskok mężczyzn: 1. Max Hess (17,02 m.), Karol Hoffmann (16,42 m.)
Bieg na 3000 metrów mężczyzn: 1. Jakub Holusa (7:57.60), 9. Michał Rozmys (8:11.90)
Rzut oszczepem kobiet:  1. Barbora Spotakova (65,14 m.), 3. Marcelina Witek (60,98 m)
Sztafeta 4x400 metrów kobiet: 1. Polska (3:27.60), 2. Ukraina (3:28.02)
Sztafeta 4x400 metrów mężczyzn: 1. Hiszpania (3:02.32), 4. Polska (3:03.86)

Jak oceniasz występ Polaków na tej imprezie?