Korona - Jagiellonia: wystarczyły dwie minuty. Lider w Białymstoku

W pierwszym niedzielnym meczu 10. kolejki Lotto Ekstraklasy Korona przegrała z Jagiellonią 1:2 (1:0). Kielczanie po dobrej pierwszej połowie, w drugiej stanęli w miejscu, co zostało skrzętnie wykorzystane przez faworyta z Białegostoku.

Sebastian Najman
Newspix / Michal Kosc / PressFocus

To miał być pojedynek snajperów - lidera klasyfikacji strzelców Konstantina Vassiljeva z plasującym się tuż za jego plecami Łukaszem Sekulskim. Skończyło się jednak na zapowiedziach. Wbrew wcześniejszym doniesieniom napastnik Korony nie zdołał w pełni wrócić do zdrowia po ostatnich problemach i dlatego nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych. Miejsce 25-latka na szpicy zajął Miguel Palanca.

Hiszpan całkiem nieźle wypełnił lukę po najskuteczniejszym zawodniku złocisto-krwistych. Mimo, że pierwszy kwadrans należało zapisać na korzyść dłużej utrzymujących się przy piłce gości. To właśnie do zespołu Tomasza Wilmana w 16. minucie uśmiechnęło się szczęście. Po dośrodkowaniu z prawej strony Palanca oddał strzał głową, Marian Kelemen co prawda odbił futbolówkę, ale nie ustrzegł się przy tym błędu, który wykorzystał czujny pomocnik z przeszłością w Realu Madryt.

Kielczanie chcieli pójść za ciosem i w 28. minucie byli ku temu blisko. Potężne uderzenie zza pola karnego w wykonaniu Mateusza Możdżenia zatrzymało się na poprzeczce.

Walcząca o powrót na szczyt Lotto Ekstraklasy ekipa z Podlasia męczyła się z pewnie czującym się przeciwnikiem, ale mimo statycznej i do bólu przewidywalnej gry, mogła tuż przed końcem pierwszej połowy doprowadzić do wyrównania. Po centrze Vassiljeva z rzutu rożnego poprzeczkę ostemplował Ivan Runje.

Po zmianie stron zagrożenie w polu karnym stwarzał już tylko zespół Michała Probierza. Zdominowanie ustawionej wyjątkowo defensywnie jak na tak wczesny etap spotkania Korony przyszło Jagiellonii zaskakująco łatwo, a W 63. minucie mogło nawet dać efekt bramkowy. Wtedy jeszcze na posterunku był Maciej Gostomski, powstrzymujący kolejno próbę Jacka Góralskiego i dobitkę Karola Świderskiego.

Pięć minut później rozpoczął się prawdziwy dramat koroniarzy. Najpierw Przemysław Frankowski wykorzystał podanie Piotra Tomasika i wślizgiem skierował piłkę do siatki, a po zaledwie 120 sekundach z trafienia cieszył się Ivan Runje.

Oszołomieni i postawieni pod ścianą zawodnicy z Kolporter Areny nie potrafili się otrząsnąć. Jagiellończycy byli szybsi, bardziej uważni i dobrze ustawieni. To wszystko sprawiło, że "Twierdza Kielce" upadła przy piątym podejściu. A białostoczanie dzięki zainkasowaniu trzech punktów znów otwierają ligową tabelę.