Liga Narodów: bajeczna końcówka Anglików! Chorwacja spadła do dywizji B!

Fenomenalny mecz na Wembley i awans Anglii do turnieju finałowego Ligi Narodów! W starciu z Chorwacją zespół Garetha Southgate'a miał duże kłopoty, ale dzięki bramkom w ostatnim kwadransie zwyciężył 2:1!

Szymon Mierzyński
Na zdjeciu: radość Harry'ego Kane'a i Jesse Lingarda z bramki zdobytej przeciwko Chorwacji Getty Images / Laurence Griffiths / Na zdjeciu: radość Harry'ego Kane'a i Jesse Lingarda z bramki zdobytej przeciwko Chorwacji
Sytuacja w grupie zwiastowała niesamowite emocje. Przed spotkaniem oba zespoły miały po cztery punkty - o dwa mniej niż liderująca Hiszpania, która rozegrała komplet meczów. Zwycięstwo którejkolwiek z ekip gwarantowało jej więc 1. lokatę, remis zaś oznaczał spadek wicemistrzów świata do dywizji B, zaś Synom Albionu dawał 2. miejsce i pozostanie w dywizji A.

Znacznie lepiej zaczęli podopieczni Garetha Southgate'a, którzy w pierwszych minutach atakowali z niesamowitym rozmachem i zepchnęli rywali do defensywy. Cuda w bramce wyczyniał jednak Lovre Kalinić, a w niektórych sytuacjach pomagali mu koledzy. W 17. minucie wydawało się, że gol dla Anglików musi paść, lecz Tin Jedvaj w sobie tylko znany zatrzymał piłkę po strzale Harry'ego Kane'a.

Chorwaci grali przeciętnie, mimo to po przerwie, po jednej z nielicznych akcji, udało im się uciszyć trybuny Wembley. Andrej Kramarić wykorzystał krycie na radar, zatańczył w polu karnym i przytomnym uderzeniem po nogach obrońcy nie dał szans Jordanowi Pickfordowi.

Wynik 0:1 postawił gospodarzy pod ścianą. Gdyby nie wyrównali, spadliby do niższej dywizji, a ich ból byłby tym większy, że na porażkę w niedzielę nie zasługiwali. Porażki jednak nie było, bo mimo chwilowego marazmu tuż po stracie bramki, drużyna Garetha Southgate'a pokazała charakter i w ostatnim kwadransie strąciła wicemistrzów świata z nieba do piekła! Przy obu golach maczał palce kapitalnie dysponowany Kane. Najpierw w ogromnym zamieszaniu dograł do Jessego Lingarda, a ten tylko dołożył nogę, potem natomiast był już egzekutorem po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Chorwaccy obrońcy całkowicie odpuścili krycie i snajper Tottenhamu trafił do siatki wślizgiem.

Trybuny Wembley oszalały z radości, a Anglicy tego korzystnego rezultatu już nie wypuścili. Zwycięstwo 2:1 pozwoliło im wyprzedzić Hiszpanię i awansować do turnieju finałowego Ligi Narodów. Wicemistrzowie świata natomiast spadają do dywizji B!

Anglia - Chorwacja 2:1 (0:0)
0:1 - Andrej Kramarić 57'
1:1 - Jesse Lingard 78'
2:1 - Harry Kane 85'

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, Joe Gomez, John Stones, Ben Chilwell, Ross Barkley (63' Dele Alli), Eric Dier, Fabian Delph (73' Jesse Lingard), Raheem Sterling, Harry Kane, Marcus Rashford (73' Jadon Sancho).

Chorwacja: Lovre Kalinić - Sime Vrsaljko (26' Antonio Milić), Dejan Lovren, Domagoj Vida, Tin Jedvaj, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Andrej Kramarić, Nikola Vlasić (79' Marko Rog), Ivan Perisić, Ante Rebić (46' Josip Brekalo).

Żółte kartki: Ross Barkley (Anglia) oraz Tin Jedvaj, Marcelo Brozović (Chorwacja).

Sędzia: Anastasios Sidiropoulos (Grecja).