Liga Mistrzów: das Kabarett. Mistrzowie Polski rozbili rezerwy Rhein-Neckar Loewen

Tutaj nie mogło być niespodzianki. Jedyną niewiadomą pozostawała różnica, jaką szczypiorniści PGE VIVE pokonają rezerwy Rhein-Neckar Loewen. W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów kielczanie zwyciężyli z Lwami 41:17.

Aneta Szypnicka-Staniec
Krzysztof Lijewski WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: Krzysztof Lijewski
Jeszcze zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek to spotkanie już przeszło do historii. Absurd. Kiepski żart. Kpina. Parodia. Niedorzeczność. Określenia można mnożyć w nieskończoność. W wyniku zamieszania z terminarzem i faktu, że Rhein-Neckar Loewen dużo bardziej zależy na odniesieniu sukcesu w Bundeslidze niż Lidze Mistrzów, żółto-biało-niebieskim w pierwszym meczu 1/8 finału rozgrywek przyszło się mierzyć z... trzecioligowcami.

Miał być wielki hit, tymczasem do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechali zupełnie anonimowi zawodnicy. Dość powiedzieć, że dwaj najbardziej doświadczeni gracze w tym sezonie zagrali w sumie w sześciu starciach Ligi Mistrzów i zapisali na swoim koncie całe dwie bramki. Widzowie w dwudziestu krajach zamiast wyrównanego starcia zobaczyli więc jak kielczanie rozbijają rywali w puch.

Trenerzy drugiego zespołu Lwów bali się, że ich zawodnicy będą przytłoczeni atmosferą panującą w hali i że w zderzeniu z utytułowanymi rywalami okażą się bezradni i w efekcie stracą aż... sześćdziesiąt bramek. Chociaż różnica między osiągnięciami i umiejętnościami szczypiornistów obu ekip widoczna była już od pierwszych minut spotkania, to goście starali się być bardzo aktywni. Widać było, że cieszą się grą, a po każdej udanej akcji ławkach rezerwowych eksplodowała z radości.

Kielczanie szybko przejęli kontrolę nad pojedynkiem. Na początku Lwy ambitnie walczyły, ale z każdą upływającą sekundą tracili entuzjazm. Mistrzowie Polski grali czujnie w obronie i bez większych problemów wykorzystywali błędy przeciwników. Ci zaś popełniali ich całkiem sporo, więc PGE VIVE wyprowadzało kontrę za kontrą. Po trzydziestu minutach gry szczypiorniści Tałanta Dujszebajewa wygrywali już trzynastoma trafieniami - 21:8.

Na realizowanie marzeń nigdy nie jest za późno - według tej dewizy w 35. minucie w rozgrywkach Ligi Mistrzów zadebiutował... 38-latek. Patrick Jahnke pracuje już jako trener, ale w Kielcach wszedł na boisko, by spróbować obronić rzut karny. Nie udało mu się to, ale przynajmniej wzbogacił swoje CV. W końcu człowiek uczy się przez całe życie.

Nauką dla rezerw Lwów była też cała druga połowa spotkania. O zmianie obrazu gry nie mogło być mowy, bo kielczanie cały czas pewnie kontrolowali i systematycznie powiększali wynik. Niemcy za to często oglądali plecy biegnących do kontrataków gospodarzy.

Największe owacje w całym spotkaniu otrzymał... Miłosz Wałach. W barwach Lwów zadebiutował 38-latek, za to w szeregach żółto-biało-niebieskich szansę dostał 16-latek. Z powierzonego zadania wywiązał się w stu procentach, bo chwilę po wejściu na boisko obronił rzut karny. To się nazywa debiut marzenie. Ostatecznie po raz pierwszy w swojej historii kielecka siódemka złamała barierę czterdziestu trafień. Mistrzowie Polski zwyciężyli 41:17.