PGNiG Superliga: Gwardia zatopiona. Orlen Wisła Płock w finale

Emocje skończyły się po 30 minutach. Orlen Wisła wzięła srogi rewanż za porażkę 32:33 i rozbiła u siebie Gwardię Opole 33:21. Po raz ósmy z rzędu zapowiada się na płocko-kielecką wojnę w finale Superligi.

Marcin Górczyński
Adam Borbely i Marcin Wichary (z lewej) WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Adam Borbely i Marcin Wichary (z lewej)
Wisła nie mogła zagrać drugiego równie katastrofalnego spotkania. W Opolu nic nie funkcjonowało jak należy - od bramkarzy, przez niefrasobliwą obronę, po atak pozycyjny. Nafciarzy ratowały tylko indywidualne popisy Gilberto Duarte i niesamowitego Michała Daszka. Gwardia postawiła ich pod ścianą, ale różnica była znikoma (33:32) i płocczanie mogli zapędzić rywali w kozi róg.

Trener Krzysztof Kisiel wprowadził kilka innowacji, obok Igora Źabicia na środku obrony postawił nie w pełni wykorzystanego w Opolu Dana-Emila Racotea, zaufał Marcinowi Wicharemu i Gwardziści nie rozhulali się tak jak na własnym parkiecie. Kilka prób z dystansu wpadło do siatki, ale było widać istotną różnicę - rozgrywający nie mieli swobody w swoich działaniach. Spotkanie zapowiadające się jako ekscytujące widowisko, najciekawsze od kilku sezonów, stało się typowym starciem w Orlen Arenie.

Gwardia, póki nie zawodziła ich skuteczność, utrzymywała kontakt, mocnymi rzutami zameldowali się Przemysław Zadura i Antoni Łangowski. Bramki przychodziły im z większym wysiłkiem niż w Opolu, nie tylko dzięki lepszej współpracy Nafciarzy w obronie. Dużo jakości zapewnił Wichary, który na przerwę zszedł z siedmioma udanymi interwencjami i zrehabilitował się za występ sprzed kilku dni.

Niepowodzenia odbiły się na opolanach. Próbowali jeszcze wzmocnić obronę, by zapobiec nieuchronnemu. Rozpierała ich energia, może za bardzo, bo często zadzierali z rywalami i łapali karę za karą. Po kilku minutach dwa wykluczenia pojawiły się przy nazwisku Łangowskiego, momentami musieli bronić się w czwórkę.

Wisła na nic nie zważała, byli skoncentrowani i realizowali nakreślony scenariusz. Duarte przyspieszał i odwracał akcje, Racotea ożywił zespół także w ataku, w dobrym stylu wrócił rekonwalescent Jose Guilherme de Toledo. A różnica rosła. Gwardię zatopiły ostatecznie kontry po jej kiksach w rozegraniu (17:10).

Po przerwie temperatura spadła niemalże do zera. Przez 10 minut Wichary nie sięgnął po piłkę, wykręcił ponad 50 proc. skuteczności. Wisła nie szczędziła razów i dorżnęła zrezygnowanych Gwardzistów. Druga połowa po prostu odbyła się. Racotea gromadził bramki, a trenerzy Rafał Kuptel i Michał Skórski wysłali na parkiet zmienników, by poczuli atmosferę półfinału. Jeden z młodych, Jan Klimków, chyba niesłusznie zobaczył czerwoną kartkę, bo w starciu z Racotea bardziej przeskrobał Zadura.

Wisła do końca nakręcała tempo, Krzysztof Kisiel wymagał maksymalnego zaangażowania. Przy wyniku 30:18 trudno o nadzwyczajną mobilizację, ale np. Mateusz Piechowski korzystał z jednej z niewielu okazji do gry i podreperował bilans z tego sezonu. Skończyło się na pogromie, co nie zmienia faktu, że Gwardii należy się szacunek za fazę play-off i obnażenia chwilowej mizerii Nafciarzy. A w spotkaniu o brąz nie będą na straconej pozycji.

Szkoda tylko, że awans miejscowych do finału podziwiało tak mało widzów. Orlen Arena (znowu) świeciła pustkami.