PAP/EPA

Po wielu latach rugby wracają na Igrzyska Olimpijskie. Tym razem w wersji siedmioosobowej. Zobacz na czym polega ta dyscyplina sportu, jakie są jej zasady i charakterystyczne elementy gry.

W tym artykule dowiesz się o:

Odmiany gry w rugby

Rugby posiada kilka odmian. W tradycyjnej gra się po 15 zawodników w każdej drużynie. Popularna jest również odmiana Rugby 7, gdzie na boisko łącznie przebywa 14 graczy. Właśnie ten rodzaj gry został wprowadzony do programu Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Oprócz wyżej wymienionych występują jeszcze trzy inne odmiany gry. Tag rugby jest mniej agresywna. Aby przerwać szarżę nie trzeba obalać rywala na ziemię. Wystarczy pociągnąć za specjalną wstążkę przymocowaną do paska. Gra się po siedmiu zawodników na pomniejszonym boisku.

Touch rugby jest najprostszą odmianą gry. Występuje w niej 12 zawodników, a akcje przerywa się tylko dotknięciem rywala. Odmiana ta jest pozbawiona takich elementów jak młyn i kopanie.

Ostatnią odmianą jest rugby plażowe, gdzie gra się po pięciu zawodników. Piłkę można jedynie podawać (ale nie do przodu), nie przekazywać. Niedozwolone jest również kopanie.

{"id":"","title":""}

Boisko do rugby

Mecze rugby odbywają się na boisku o maksymalnych wymiarach 100 x 70 m. Składa się ono z pola gry i pól punktowych, które mogą mieć najwięcej 22 metry długości i 70 metrów szerokości. Na boisku znajdują się dwie bramki. Ich szerokość wynosi 5,6 metra, a minimalna wysokość 3,4 metra. Na wysokości 3 metrów znajduje się poprzeczka.

Czas trwania meczu

Mecz rugby trwa 2 x 40 minut. Do tego dochodzi czas stracony oraz przedłużenia. Jeśli regulaminowy czas gry nie wyłoni zwycięzcy, to rozgrywana jest dogrywka 2 x 10 minut. W rozgrywkach młodzieżowych spotkanie trwa 2 x 35 minut. W odmianie tag rugby łączny czas gry wynosi 40 minut, a w wersji plażowej 10 minut.

Zasady gry w rugby

Mecze rozgrywane są piłką przypominającą jajo. Zaczynają się kopnięciem piłki ze środka boiska. Zawodnicy mogą piłkę chwytać i z nią biegać. Podawać można zarówno rzucając, jak i kopiąc. Rugby to gra niezwykle kontaktowa. W przeciwieństwie do innych sportów zespołowych można się przepychać. Celem zawodników jest przyłożenie na polu punktowym. Bramki zdobywa się również z podwyższenia, z rzutów karnych oraz z kopnięcia "drop gol".

Elementy gry w rugby

Rozpoczęcie gry - mecz rozpoczyna drużyna, która wygrała losowanie. Grę inicjuje kopnięcie z kozła ze środka pola gry. Cała drużyna musi być ustawiona za piłka. Przeciwnicy z kolei zajmują miejsca za linią dziesięciu metrów. Piłka po rozpoczęciu meczu musi przedostać się właśnie za tę linię.

Aut - zawodnicy obu drużyn ustawiają się w dwóch pojedynczych rzędach. Piłkę należy zagrać właśnie w utworzony korytarz. Aut jest często używany jako zagrywka taktyczna. Jeżeli piłka zostaje kopnięta za linii pola obronnego i wyjdzie w aut, to gra wznawiana jest z miejsca, gdzie piłka opuściła boisko. W przeciwnym wypadku aut wykonuje się z wysokości miejsca z którego piłka była kopnięta. Piłka po zagraniu z autu musi pokonać w powietrzu odległość pięciu metrów.

Młyn - sędzia dyktuje go za przewinienia. Zawodnicy dzielą się na młyn i atakujących. W młynie znajduje się ośmiu graczy (w wersji piętnastoosobowej) lub trzech (w wersji siedmioosobowej). Pozostali są atakującymi. Zawodnicy muszą ustawić się według określonego schematu. "Wiążą" się ze sobą tworząc trzy linie. Piłka wrzucana jest do tunelu, czyli przestrzeni między pierwszymi liniami. Młyn zostaje zakończony po tym jak opuści go piłka.

Rzuty karne i rzuty wolne - Te elementy gry wykonywane są z miejsca w którym popełnione zostało przewinienie. Jeżeli zawodnik wykonujący chce uderzać na bramkę, to musi zgłosić to sędziemu. Piłka może być kopnięta z ziemi, z kozła lub z woleja. Rzuty karne i rzuty wolne można zamienić na młyn dyktowany.

Kary w rugby

Sędzia w zależności od przewinienia dyktuje rzut wolny lub rzut karny dla przeciwnika. Zawodnicy mogą być wykluczani z gry na 10 minut lub definitywnie. W rugby sędziowie mają możliwość pokazania żółtej lub czerwonej kartki.

Rugby na Igrzyskach Olimpijskich

Do tej pory rugby w programie Igrzysk Olimpijskich znalazły się czterokrotnie (1900, 1908, 1920 oraz 1924 rok). Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił przywrócić tę dyscyplinę. W Rio de Janeiro po raz pierwszy rywalizacja toczyć będzie się w siedmioosobowej odmianie rugby.