Tora Berger poza zasięgiem, dobry występ Polek

Wysoką formę prezentuje Tora Berger. Norweżka odniosła drugie w tym sezonie zwycięstwo w zawodach biathlonowego Pucharu Świata. Tym razem Berger była najlepsza w sprincie.

Łukasz Witczyk

Początek sezonu to absolutna dominacja Tory Berger. Reprezentantka Norwegii zwyciężyła z dużą przewagą w czwartkowym biegu indywidualnym na 15 kilometrów, a w sobotę ponownie nie dała szans rywalkom. Tym razem pewne zwycięstwo Berger odniosła na dwukrotnie krótszym dystansie. W wywalczeniu drugiego w tym sezonie triumfu Norweżce nie przeszkodził nawet upadek na jednym z zakrętów. Dzięki wygranej 31-letnia zawodniczka umocniła się na fotelu liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W niedzielę w Oestersund odbędzie się bieg na dochodzenie, do którego eliminacjami były sobotnie zawody. Berger na trasę tego biegu wyruszy z blisko 17-sekundową przewagą nad Oleną Pidruszną z Ukrainy. Na najniższym stopniu podium stanęła Olga Wiłuchina. Rosjanka do zwyciężczyni straciła blisko 20 sekund. Z prawie 38-sekundową stratą w pogoń za Norweżką wyruszy jedna z faworytek obecnej edycji Pucharu Świata - Daria Domraczewa. Białorusinka w sobotę była najszybciej biegającą zawodniczką i mimo przebiegnięcia trzech karnych rund zajęła 7. miejsce.

Na starcie sobotniego biegu sprinterskiego stanęło pięć reprezentantek Polski. Po raz kolejny do rywalizacji nie przystąpiła Agnieszka Cyl, która wciąż odczuwa skutki upadku, którego doznała podczas zawodów Pucharu IBU. Najlepiej spośród biało-czerwonych spisała się Krystyna Pałka. Została ona sklasyfikowana na 16. miejscu a do zwyciężczyni straciła minutę i sekundę. Bardzo dobrą formą biegową popisała się Magdalena Gwizdoń, która mimo trzech pudeł zajęła 20. lokatę. W niedzielę wyruszy ona na trasę minutę i 13 sekund po Torze Berger.

Trzy razy pocisku do celu nie posłała również Weronika Nowakowska-Ziemniak, która zajęła 25. lokatę, a do Berger straciła minutę i 19 sekund. W niedzielnym biegu na dochodzenie wystartuje również Paulina Bobak. 28-latka wywalczyła w sprincie 48. miejsce. Niewiele do wywalczenia awansu do niedzielnych zawodów zabrakło Monice Hojnisz. Najmłodsza z naszych reprezentantek strzelała bezbłędnie, lecz była dopiero 62.