Nieoczekiwane zwycięstwo Larsa Bergera w Hochfilzen, Ole Einar Bjoerndalen na podium

Zwycięstwem Larsa Bergera zakończył się biathlonowy bieg sprinterski, który rozegrany został w Hochfilzen. Oprócz Norwega na podium stanęli Martin Fourcade i Ole Einar Bjoerndalen.

Piątkowe biegi sprinterskie w Hochfilzen przyniosły niespodziewane rozstrzygnięcia. W rywalizacji kobiet historyczne zwycięstwo odniosła reprezentantka Szwajcarii - Selina Gasparin. Z kolei wśród mężczyzn najlepszy okazał się Lars Berger, który do sezonu musiał przygotowywać się indywidualnie, gdyż nie został powołany do reprezentacji Norwegii.

Za namową braci Fourcade Berger okres przygotowawczy spędził w Font Romeu - miejscowości położonej w Pirenejach, z której pochodzą reprezentanci Francji. Berger nie dostał szansy w Oestersund, lecz już w Hochfilzen pokazał, że stać go na dobre rezultaty. Norweg odniósł siódme w karierze indywidualne zwycięstwo. Po raz ostatni wygrał w styczniu 2011 w biegu sprinterskim w Ruhpolding. Wówczas na mecie był o prawie 22 sekundy lepszy od Martina Fourcade'a.

W piątek Francuz musiał zadowolić się jedynie drugim miejscem. Do zwycięzcy stracił blisko 14 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Ole Einar Bjoerndalen, który mimo 40 lat na karku pokazał, że skutecznie potrafi rywalizować z młodszymi od siebie zawodnikami. Blisko podium był Tarjei Boe. Dla Norwega był to najlepszy występ od dłuższego czasu, kiedy to zmagał się z wieloma chorobami.

Słabo wypadli reprezentanci Polski. Krzysztof Pływaczyk zanotował trzy karne rundy i zajął 80. miejsce, a Łukasz Szczurek mimo jednego pudła był dopiero 86. Obu reprezentantów Polski zabraknie w niedzielnym biegu pościgowym.