Zwycięstwo Kaisy Makarainen w Kontiolahti, Nowakowska-Ziemniak najlepsza z Polek

Drugie zwycięstwo w Kontiolahti, a trzecie w tym sezonie odniosła Kaisa Makarainen. Na mecie Finka miała 6 sekund przewagi nad Torą Berger. Najlepiej z Polek spisała się Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Łukasz Witczyk

Na koniec sezonu Kaisa Makarainen prezentuje wysoką formę. Tydzień temu odniosła zwycięstwo w Pokljuce, a w Kontiolahti Finka już dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium. Dzięki dobrym wynikom notowanym w ojczyźnie, Makarainen przybliżyła się do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do zakończenia zmagań o Kryształową Kulę pozostały jeszcze cztery biegi, a Finka ma 37 punktów przewagi nad Torą Berger.

Norweżka w sobotnim sprincie sklasyfikowana została na drugiej pozycji. Berger była bezbłędna na strzelnicy i do zwyciężczyni straciła 6 sekund. Warto dodać, że Makarainen zaliczyła jedno pudło i musiała przebiec dodatkowych 150 metrów. Na trzecim miejscu bieg zakończyła Gabriela Soukalova, która jako jedna z nielicznych zawodniczek z czołówki PŚ biegła z jednym z ostatnich numerów startowych.

Kolejny słaby występ w Kontiolahti zanotowała Daria Domraczewa. Białorusinka do niedawna imponowała formą, lecz w Finlandii spisuje się znacznie poniżej oczekiwań. W sobotę Domraczewa zajęła 20. pozycję, a na strzelnicy zanotowała trzy pudła.

W porównaniu do czwartkowego sprintu, w sobotę słabo zaprezentowały się Polki. Najlepiej z biało-czerwonych spisała się Weronika Nowakowska-Ziemniak, która była 24. Zaliczyła ona jedno pudło na strzelnicy, a do zwyciężczyni straciła minutę i 15 sekund. Na 36. pozycji bieg zakończyła Magdalena Gwizdoń (2 karne rundy), 46. miejsce zajęła Monika Hojnisz (jeden niecelny strzał), a na 50. lokacie sklasyfikowana została wracająca do startów po chorobie Krystyna Pałka (jedna karna runda). Wszystkie Polki zakwalifikowały się do niedzielnego biegu pościgowego.