Anastazja Kuzmina najlepsza w Oslo, Kaisa Makarainen z Pucharem Świata

Słowaczka Anastazja Kuzmina zwyciężyła w Holmenkollen w biegu ze startu wspólnego, który zakończył biathlonowy sezon 2013/2014. Reprezentantki Polski zajęły dalsze miejsca.

Pasjonujący pojedynek o wygraną w klasyfikacji łącznej Pucharu Świata stoczyły Kaisa Makarainen i Tora Berger. Ostatecznie dzięki siódmemu miejscu w niedzielnym biegu cztery punkty więcej przez cały sezon zgromadziła Finka. Dwie najlepsze zawodniczki całego sezonu z uwagi na słabsze strzelanie nie liczyły się w walce o wygraną w niedzielnym biegu. Berger finiszowała jako czternasta, choć w końcówce robiła co mogła i po ostatnim strzelaniu zyskała kilka lokat. Jej rywalka zameldowała się na mecie jako siódma i to wystarczyło do utrzymania żółtej koszulki liderki. To drugi Puchar Świata w dorobku Makarainen. Jej rywalka, która kończy karierę, tym razem musiała zadowolić się drugim miejscem.

Z przodu trwała tymczasem walka o zwycięstwo w ostatniej konkurencji sezonu. Spośród pięcioosobowej grupki, która razem ruszyła na trasę po czwartym strzelaniu, najwięcej sił zachowała Anastasia Kuzmina i to właśnie jej przyszło cieszyć się z wygranej. Obok Słowaczki na podium stanęły także Teja Gregorin i Marie Dorin-Habert. Miejsca w najlepszej trójce zabrakło już m.in. dla Darii Domraczewej.

Polki rozpoczęły bieg dobrze, ale nie zdołały do końca utrzymać czystego konta. W tej sytuacji Krystyna Pałka została sklasyfikowana na dwudziestym drugim miejscu, a Weronika Nowakowska Ziemniak jeszcze o cztery pozycje niżej.