MŚJ w biathlonie: Dominacja Austriaków, 16. miejsce Janika

W czwartek w rumuńskim Cheile Gradistei rozegrano biegi indywidualne zaliczane do biathlonowych mistrzostw świata juniorów. Złote medale zdobyli reprezentanci Austrii, a najlepszy z Polaków był Mateusz Janik.

Łukasz Witczyk

W czwartek rywalizowali zawodnicy startujący w kategorii juniorów. Jako pierwsze na trasę w Cheile Gradistei wybiegły biathlonistki, które do pokonania miały 12,5 kilometra biegu i czekały na nie cztery wizyty na strzelnicy. Z kolei juniorzy musieli przebiec o 2,5 kilometra więcej. Przypomnijmy, że w biegach indywidualnych za każdy niecelny strzał do czasu dodawana jest karna minuta.

Po złoty medal biathlonowych mistrzostw świata juniorów sięgnęła Austriaczka Susanna Kurtzhaler, która była bezbłędna na strzelnicy. Srebro zdobyła Ukrainka Anastazja Merkuszyna. Do zwyciężczyni straciła ona blisko dziewięć sekund, a do tego raz pomyliła się podczas strzelania. Brąz przypadł innej Austriaczce - Julii Schwaiger, która również była bezbłędna. Dopiero 40. pozycję zajęła ubiegłoroczna wicemistrzyni świata, Kinga Mitoraj. Polka spudłowała sześciokrotnie, a do Kurtzhaler straciła równe 6 minut.

Również w gronie juniorów najlepszy był reprezentant Austrii, który wręcz znokautował rywali. Felix Leitner miał na mecie minutę i 51 sekund przewagi nad Włochem Andreą Baretto. W dodatku srebrny medalista na strzelnicy był bezbłędny, a Austriak zanotował jedno pudło. Na najniższym stopniu podium stanął Amerykanin Sean Doherty.

W biegu indywidualnym juniorów rywalizowało trzech Polaków. Najlepiej z nich spisał się Mateusz Janik, który był szesnasty (cztery pudła). Tomasz Zięba (trzy pudła) zajął 22. miejsce, a Rafał Penar (sześć karnych minut) był 31. Na starcie nie stanął Tomasz Jakieła.