MŚ: Martin Fourcade ze złotem w sprincie, srebrny medal Ole Einara Bjoerndalena

Martin Fourcade zdobył złoty medal w biegu sprinterskim biathlonowych mistrzostw świata w Oslo. Oprócz Francuza na podium stanęli Ole Einar Bjoerndalen oraz Siergiej Semenow.

Łukasz Witczyk

Martin Fourcade był zdecydowanym faworytem biegu sprinterskiego. Francuz w tym sezonie jest absolutnym dominatorem rywalizacji o Puchar Świata i w Oslo potwierdził swoją wysoką formę. Fourcade był bezbłędny na strzelnicy i na mecie miał 27 sekund przewagi nad Ole Einarem Bjoerndalenem. To sprawia, że reprezentant Francji jest również faworytem do złota w niedzielnym biegu pościgowym.

Wiele radości norweskim kibicom sprawił Bjoerndalen, który już wcześniej zapowiedział, że to jego ostatnie mistrzostwa w karierze. Król biathlonu był bezbłędny na strzelnicy i zaprezentował dobrą formę biegową. Pozwoliło mu to na wywalczenie srebrnego medalu.

Sprawcą dużej niespodzianki jest Siergiej Semenow. Ukrainiec już podczas czwartkowej sztafety mieszanej pokazał się z dobrej strony, a w sprincie był bliski zdobycia srebrnego krążka, lecz jego strata do Bjoerndalena wyniosła 0,7 sek. W czołowej dziesiątce sensacyjnie znaleźli się Włoch Dominik Windisch oraz Bułgar Vladimir Iliev.

Polacy nie wywalczyli awansu do niedzielnego biegu pościgowego. Najlepszy z nich, Mateusz Janik był 64., a na strzelnicy pomylił się raz. Dwa pudła zanotował Łukasz Szczurek i zajął 76. lokatę, a Grzegorz Guzik sklasyfikowany został na 78. miejscu. Ten ostatni zaliczył trzy pudła na strzelnicy.

Transmisje z MŚ w biathlonie pokazuje telewizja Eurosport 1.