Sensacyjne zwycięstwo Juliana Eberharda w sprincie w Chanty-Mansijsku

Sensacyjnym zwycięstwem Juliana Eberharda zakończył się biathlonowy bieg sprinterski, który rozegrano w Chanty-Mansijsku. Oprócz Rosjanina na podium stanęli Simon Schempp i Arnd Peiffer.

Łukasz Witczyk

Dla Juliana Eberharda to największy sukces w dotychczasowej karierze. 29-latek wygrał swoje pierwsze zawody Pucharu Świata, lecz triumf ten nie przyszedł mu łatwo. Eberhard znany jest z bardzo szybkiego biegu, ale zdecydowanie gorzej spisuje się na strzelnicy. W Chanty-Mansijsku Austriak był jednak bezbłędny i nie zmarnował szansy na odniesienie pierwszego w karierze zwycięstwa.

Na mecie Eberhard był zaledwie o sekundę lepszy od Simona Schemppa, który również był bezbłędny na strzelnicy, a na 500 metrów przed metą Niemiec miał 2,6 sek. przewagi nad Austriakiem. Ten jednak na finiszu zwiększył tempo i zepchnął Schemppa na drugą lokatę. Trzeci ze stratą 23 sekund był Arnd Peiffer. W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze dwaj inni Niemcy: piąty był Erik Lesser, a ósmy Benedikt Doll.

Słabo spisał się Martin Fourcade. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata popełnił aż cztery błędy na strzelnicy i sklasyfikowany został dopiero na 40. miejscu. Zawiedli również Norwegowie Ole Einar Bjoerndalen (41. lokata) i Tarjei Boe (35. pozycja). Powodów do radości nie mieli też Rosjanie. Na starcie stanęło ich aż ośmiu, a najlepszy z nich, Aleksiej Slepow, był 23.