Rosyjska dopingowiczka powołana do kadry. Wystąpi w Pucharze IBU

Irina Starych została powołana do reprezentacji Rosji na zawody Pucharu IBU we włoskim Val Martello. Dla biathlonistki to powrót na trasy po dwuletniej dyskwalifikacji.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / Hendrik Schmidt

Irina Starych na stosowaniu zakazanych środków została złapana tuż przed igrzyskami olimpijskimi w Soczi. W jej organizmie wykryto EPO. Zawodniczka została usunięta z rosyjskiej kadry, a jej dyskwalifikacja była tylko kwestią czasu. Ostatecznie w lipcu 2014 roku Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) zawiesiła ją na dwa lata.

Rosjanka nie zrezygnowała z biathlonu. Wraz z reprezentacją przygotowywała się do obecnego sezonu i jej praca zaowocowała powołaniem do kadry na zawody Pucharu IBU, czyli bezpośredniego zaplecza Pucharu Świata. Starych w Val Martello 5 i 7 stycznia wystartuje w sprintach. Z kolei na 8 stycznia zaplanowany jest bieg pościgowy.

Liderką klasyfikacji generalnej Pucharu IBU jest Nadine Horchler (243 punkty), która o 13 "oczek" wyprzedza swoją siostrę Karolin Horchler. Najlepsza z Polek, Anna Mąka, jest czternasta, a na swoim koncie ma 104 punkty. Sklasyfikowane są również Karolina Pitoń (51. miejsce, 40 punktów) i Dominika Bielecka (73. pozycja, 17 "oczek").

Czy Irina Starych powinna wrócić do startów w Pucharze Świata?