Szwedzka dominacja, Polki bez powodzenia w Ruce. Liczyliśmy na więcej

Zarówno Izabela Marcisz, jak i Monika Skinder nie zapunktowały w biegu na 10 kilometrów kobiet stylem klasycznym. Polskie narciarki zajęły 40. i 54. miejsce. Rywalizację zdominowały Szwedki.

Michał Gałęzewski
Frida Karlsson PAP/EPA / Kimmo Brandt / Na zdjęciu: Frida Karlsson.
W ubiegłym sezonie Izabela Marcisz zdobyła 15, a Monika Skinder 2 punkty do klasyfikacji Pucharu Świata. Obie Polki wystąpiły też w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie Marcisz indywidualnie trzy razy była w czołowej trzydziestce. Niestety tym razem na zawodach w Ruce Polki nie punktowały i w sprincie i w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym.

Marcisz na pierwszym pomiarze czasu była 33. i miała niespełna 2 sekundy straty do trzydziestej Coletty Rydzek. Na kolejnych pomiarach było jednak nieco gorzej i Polka biegła w czwartej dziesiątce, ostatecznie zajmując 40. lokatę. Skinder natomiast od początku biegła pod koniec stawki i skończyła na 54. pozycji.

Pod nieobecność Rosjanek ton nadawały przede wszystkim Szwedki - Ebba Andersson i Frida Karlsson, które od początku na pomiarach czasu zajmowały dwie pierwsze pozycje. Lepsza ostatecznie okazała się Andersson, która zachowała więcej sił na końcówkę i zakończyła wyścig z czasem 24:46.6. Drugie miejsce zajęła Karlsson, a podium uzupełniła Katharina Hennig, która do końca toczyła wirtualny wyścig z Norweżką. Anna Kjersti Kalvaa przegrała z nią o 0.2 sekundy.