Szwedzka dominacja w skiathlonie kobiet

W sobotę na trasie biegowej w Planicy odbył się skiathlon kobiet. Na odcinku piętnastu kilometrów zwyciężyła Ebba Andersson przed Fridą Karlsson. Polki nie startowały.

Michał Gałęzewski
Ebba Andersson Getty Images / Vianney Thibaut / Na zdjęciu: Ebba Andersson
Skiathlon to konkurencja biegowa, w której biegacze narciarscy najpierw pokonują dystans 7,5 kilometrów techniką klasyczną, a następnie ścigają się na tym samym dystansie techniką dowolną. Do startu zgłosiły się 54 zawodniczki, również z egzotycznych państw.

Przykładowo Iranka Samaneh Beyrami Baher już po 900 metrach miała stratę 40 sekund. Tradycyjne przy tego typu biegach czołówka trzymała się od początku razem. Z każdym pomiarem czasu kolejne zawodniczki nie wytrzymywały narzuconego tempa.

Po 7,5 kilometrach, gdy zawodniczki skończyły bieg stylem klasycznym, wspólnie biegło 7 zawodniczek - dwie Szwedki, trzy Norweżki, Niemka i Finka. Spore problemy podczas zmiany nart miała Anne Kjersti Kalvaa, która straciła na tym ponad 10 sekund.

W stylu dowolnym już sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Zaatakowały Szwedki i dużą przewagę wypracowała sobie Ebba Andersson, która prowadziła przed Fridą Karlsson. Obie reprezentantki tego kraju powiększały swoją przewagę i ostatecznie Andersson wygrała z 22 sekundami przewagi nad Karlsson.

Nieoczekiwanie brązowy medal zdobyła Norweżka Astrid Oeyre Slind, która obroniła się przed atakami Kerttu Niskanen. Strata tych zawodniczek była jednak spora.