Justyna Kowalczyk celuje w ósmy medal - historia wstępów polskich biegaczy na mistrzostwach świata

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / TOMASZ MARKOWSKI /
Newspix / TOMASZ MARKOWSKI /
zdjęcie autora artykułu

Już w środę kwalifikacjami sprintu zainaugurowane zostaną mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W historii tego czempionatu dziesięć medali zdobyli Polacy, w tym aż siedem Justyna Kowalczyk.

Polska nigdy nie była potęgą w sportach zimowych. Pojedyncze sukcesy wybitnych talentów sprawiły jednak, że kibice nad Wisłą w ostatnich latach mieli sporo powodów do radości. W biegach narciarskich o dobry nastrój fanów dbała Justyna Kowalczyk, która ma na swoim koncie już siedem medali mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Polska "Królowa Śniegu" z trzech ostatnich czempionatów wracała z medalowym dorobkiem. [ad=rectangle] Zanim jednak przejdziemy do najnowszej historii dotyczącej występów polskich biegaczy na mistrzostwach świata, skupmy się na wcześniejszych latach, w których polscy specjaliści od biegów narciarskich sprawiali pojedyncze niespodzianki. Po raz pierwszy reprezentant Polski w tej konkurencji na podium stanął w 1974 roku, kiedy to areną zmagań najlepszych zawodników globu było... szwedzkie Falun.

Wówczas biegowe konkurencje rozgrywano tylko stylem klasycznym. W biegu na 30 kilometrów trzecie miejsce zajął Jan Staszel. Reprezentant Polski przegrał wtedy tylko ze Szwedem Thomasem Magnussonem i Finem Juhą Mieto. Po nieoczekiwanym sukcesie Staszela biegi w Polsce zyskały na popularności. Cztery lata później w Lahti dwa medale wywalczył Józef Łuszczek. W biegu na 15 kilometrów Polak odniósł swój największy życiowy sukces.

22 stycznia 1978 roku pochodzący z Zębu Łuszczek w Finlandii był najlepszy na tym dystansie. O dwie sekundy wygrał z reprezentującym Związek Radziecki Jewgienijem Beliajewem. Na najniższym stopniu podium stanął Mieto. Trzy dni wcześniej rozegrano bieg na dystansie 30 kilometrów, w którym Łuszczek był trzeci. Niestety, na kolejny medal w biegach narciarskich Polacy musieli czekać długich 31 lat.

Przez ten okres biegi narciarskie nad Wisłą były sportem niszowym. Brakowało infrastruktury, wyników, sukcesów, które pociągnęłyby młodzież do uprawiania tej wymagającej dyscypliny sportu. Zdecydowanie więcej sukcesów odnosili skoczkowie. Zainteresowanie biegami wróciło dzięki Justynie Kowalczyk. Po raz pierwszy Polka na podium mistrzostw świata stanęła w 2009 roku.

Justyna Kowalczyk ma na swoim koncie siedem medali mistrzostw świata
Justyna Kowalczyk ma na swoim koncie siedem medali mistrzostw świata

Areną zmagań światowego czempionatu był czeski Liberec. Wspierana przez polskich kibiców Kowalczyk trzykrotnie stała na podium. 19 lutego 2009 roku reprezentantka Polski zajęła trzecią lokatę w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym. Kolejne występy były dla Kowalczyk zdecydowanie lepsze. Dwa dni później zwyciężyła ona w biegu łączonym, a na zakończenie mistrzostw triumfowała w biegu na 30 kilometrów tak nielubianym przez Kowalczyk stylem dowolnym.

Dwa lata później Kowalczyk zdobyła dwa srebrne medale podczas mistrzostw w Oslo. Za każdym razem lepsza od niej była Marit Bjoergen. W biegu łączonym Kowalczyk straciła do Norweżki 7,5 sekundy, a w rywalizacji na 10 kilometrów stylem klasycznym Bjoergen była o 4,1 sekundy szybsza. Do tego dorobku Polka dorzuciła brązowy medal w rywalizacji na 30 kilometrów stylem dowolnym. Siódmy medal na mistrzostwach globu Polka zdobyła dwa lata temu w Val di Fiemme. Wówczas była druga w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym.

Podczas tegorocznych mistrzostw świata w Falun polscy kibice ponownie liczą na sukcesy Justyny Kowalczyk. Obecny sezon nie jest dla Polki udany, lecz ona sama zapewnia, że stać ją na walkę o medale podczas biegów rozgrywanych stylem klasycznym. Czy będziemy mogli cieszyć się z jedenastego medalu w biegach narciarskich? Odpowiedź na to pytanie poznamy w ciągu kilku najbliższych dni.

Medale polskich biegaczy na mistrzostwach świata: 

Imię i nazwisko Złoto Srebro Brąz Razem
Justyna Kowalczyk2327
Józef Łuszczek1-12
Jan Staszel--11
Źródło artykułu:
Komentarze (20)
Ragnar Gniezno
17.02.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tym razem jak nigdy jest szansa na medal w biegu drużynowym,Mam nadzieje że dziewczyny zdobędą ten medal na przekór wszystkiemu i wszystkim przeciwnikom.  
avatar
wislok
16.02.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jakie są podstawy do wiary w medal Kowalczyk?? Niestety to naprawdę słaby sezon Polski, najsłabszy od wielu, wielu lat, w końcu takowy musiał przyjść- zresztą fakt,że Kowalczyk przez tyle lat b Czytaj całość
Jak Feniks z popiołu
16.02.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Niech jeszcze napiszą z jakiej broni celuje.  
Jak Feniks z popiołu
16.02.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Durnie ze SF zapomnieli, że złoto na IO Fortuny jest równocześnie tytułe, MŚ - tak kiedyś było, ale skąd durnie ze SF wiedzieć to mają.  
avatar
markiza
16.02.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Do Wiadomości tego kto pisał ten tekst - MISTRZOSTWA ŚWIATA W NARCIARSTWIE KLASYCZNYM TO NIE TYLKO BIEGI NARCIARSKIE ALE NIESPODZIANKA...... SKOKI NARCIARSKIE. Więc nie rozczulajcie się ile med Czytaj całość