Sobota na narciarskich trasach: Dużo emocji w Beitostoelen i Muonio

Sobota była drugim dniem dorocznych zawodów otwierających sezon biegów narciarskich w Finlandii i Norwegii. W Muonio rywalizowano w stylu klasycznym, a w Beitostoelen w dowolnym - ta druga miejscowość znów okazała się szczęśliwa dla Therese Johaug.

Daniel Ludwiński
East News

Norweżka podobnie jak w piątek nie dała rywalkom większych szans. Johaug na 7,5 km stylem dowolnym uzyskała prawie czterdzieści sekund nad kolejną zawodniczką, a zatem dużo jak na taki dystans. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasowała się Kari Oeyre Slind, która stała na podium również dzień wcześniej i u progu sezonu imponuje życiową formą. Pierwszą trójkę zamknęła Astrid Jacobsen.

Wśród mężczyzn w innej klasie niż rywale wystąpił Martin Johnsrud Sundby. Norweski as rządził na trasie i wygrał zdecydowanie. Zaledwie trzech zawodników zdołało ukończyć bieg na 15 kilometrów z mniejszą niż minuta stratą do zwycięzcy. Najlepszy z tego grona - Hans Christian Holund - i tak był gorszy od Sundbyego o blisko pięćdziesiąt sekund.

W sobotę biegano nie tylko w Beitostoelen, ale i w Muonio. W Finlandii sobotnia rywalizacja toczyła się w stylu klasycznym. Bardzo emocjonujący pojedynek na 10 kilometrów stoczyły ze sobą dwie młode fińskie gwiazdy Kerttu Niskanen i Krista Parmakoski - ostatecznie nieco lepsza okazała się pierwsza z nich.

Ostatni z rozegranych sobotnich biegów w Muonio to 15 km mężczyzn. Przekonujący triumf dopisał do swojego bogatego konta jeden z weteranów fińskiej ekipy Sami Jauhojaervi, który nadal imponuje formą. 34-latek o ponad czterdzieści sekund pokonał swojego rodaka Ristomattiego Hakolę i Kazacha Aleksieja Połtoranina.

W niedzielę zawody w Beitostoelen i Muonio dobiegną końca.