Koniec PŚ w biegach. Kryształowe Kule dla Heidi Weng i Martina Johnsruda Sundby'ego

Niedzielne starty w Quebecu zakończyły Puchar Świata w biegach narciarskich 2016/2017. Kryształowe Kule trafiły w ręce reprezentantów Norwegii - Heidi Weng i Martina Johnsruda Sundby'ego.
Daniel Ludwiński
PAP/EPA

W klasyfikacji kobiet losy pierwszego miejsca rozstrzygnęły się dość szybko. W sytuacji, gdy Marit Bjoergen nie wzięła udziału w Tour de Ski, dość łatwe zadanie miała Heidi Weng. Norweżka triumfowała w tym wieloetapowym cyklu, a ponadto doskonale radziła sobie niemalże we wszystkich pojedynczych pucharowych startach. Nic więc dziwnego, że już na kilka tygodni przed końcem sezonu była praktycznie pewna sukcesu i jako jedyna uzbierała ponad 2000 punktów.

Drugie miejsce zajęła Krista Parmakoski, za którą jest najlepszy sezon w karierze. Finka wchodzi w najlepszy dla narciarki wiek i wydaje się, że kolejnej zimy może być jedną z dwóch narciarek, obok Stina Nilsson, które mogą pokrzyżować plany Norweżek w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Mimo wspomnianej nieobecności w Tour de Ski Marit Bjoergen ukończyła całoroczny cykl na piątym miejscu z pokaźnym wynikiem punktowym. Norweżce stosunkowo niewiele zabrakło do podium.

Justyna Kowalczyk zajęła dwudzieste pierwsze miejsce. Polka startowała w nielicznych pucharowych biegach, w związku z czym nie miała szans na lokatę w czołówce.