Aleksander Bolszunow najlepszy w Falun. Kryształowa Kula dla Johannesa Hoesflota Klaebo

Aleksander Bolszunow wygrał w Falun ostatni bieg Pucharu Świata 2017/2018, jak i cały mini cykl FIS World Cup Final. Reprezentanci Polski zajęli bardzo odległe miejsca. Kryształową Kulę zdobył Johannes Hoesflot Klaebo.

Daniel Ludwiński
Johannes Hoesflot Klaebo East News / AP/Jacques Boissinot / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo
Niedzielny bieg rozegrano na dystansie 15 km stylem dowolnym na dochodzenie. Aleksander Bolszunow był liderem po już dwóch z trzech etapów w Falun i startował jako pierwszy. Jego zaliczka była na tyle duża, że lider nawet przez chwilę nie był zagrożony. Ostatecznie 21-letni Rosjanin finiszował z przewagą ponad 47 sekund nad kolejnym zawodnikiem.

Więcej emocji przyniosła walka o drugie miejsce. Po zażartej rywalizacji do ostatnich metrów Alex Harvey pokonał Dario Colognę.

Zawody nie udały się Johannesowi Hoesflotowi Klaebo. 21-letni Norweg miał jednak na tyle wyraźną przewagę w Pucharze Świata, że już wcześniej był pewny wywalczenia pierwszej w karierze Kryształowej Kuli.

W Falun wystartowało trzech Polaków. W gronie 79 zawodników Dominik Bury, Maciej Staręga i Jan Antolec zajęli odpowiednio 70., 72. i 73. miejsce.