Masako Ishida wygrała 50-kilometrowy Reistadloepet. Justyna Kowalczyk druga

Justyna Kowalczyk (Team Trentino Robinson Trainer) zajęła drugie miejsce w zaliczanym do cyklu Visma Ski Classics 50-kilometrowym maratonie Reistadloepet.

Piotr Ziemka
Justyna Kowalczyk Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk
35-letnia Polka wygrała dwie premie. Na 5. kilometrze jako pierwsza minęła linię lotnego finiszu. 0.2 sekundy straciła do niej Astrid Oeyre Slind. Trzecia była wówczas inna zawodniczka zespołu Koteng Masako Ishida, a czwarta liderka klasyfikacji generalnej cyklu Visma Ski Classics 2018 - Britta Johanssson Norgren.

Justyna Kowalczyk triumfowała też na górskiej premii umiejscowionej na piętnastym kilometrze. 2.6 sekundy straty do pięciokrotnej medalistki igrzysk olimpijskich miała wtedy Ishida, a 38 sekund - Slind. Norweżka dołączyła do dwóch najlepszych zawodniczek na płaskim terenie, ale na kolejnym podbiegu ponownie znajdowała się około 40 sekund za Polką i Japonką.

Zwyciężczynią ostatniej górskiej premii (34. kilometr) została Ishida. Kowalczyk zajęła drugą lokatę (+1.1 sekundy). Taka sama kolejność była też na mecie. 37-letnia reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni zaatakowała na ostatnim kilometrze i wygrała z przewagą 11.5 sekundy nad czterokrotną zdobywczynią Kryształowej Kuli za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To dla Japonki drugi sukces w zawodach cyklu Visma Ski Classics. Pierwszy odniosła 17 stycznia 2015 roku podczas maratonu La Diagonela.

Trzecia finiszowała Slind. W 2017 roku Norweżka również stanęła na trzecim stopniu podium. Wówczas maraton Reistadloepet wygrała Kowalczyk, a Ishida była druga.

Na czwartej pozycji została sklasyfikowana Katerina Smutna. Piątą lokatę zajęła Kari Vikhagen Gjeitnes, a ósmą - Johansson Norgren.

6. Maria Graefnings Szwecja Skigo 2:41:56.2

W rywalizacji mężczyzn lotną premię wygrał Fredrik Bystroem (Lager 157 Ski Team). Na podbiegu przewagę nad rywalami wypracowali Tord Asle Gjerdalen (Santander) oraz Chris Andre Jespersen (Koteng). Po godzinie i 23 minutach biegnący w żółtej koszulce lidera klasyfikacji generalnej zawodnik prowadził już samotnie.

Gjerdalen pozostał na czele do końca. To dla niego dziesiąte zwycięstwo w cyklu Visma Ski Classics. Po drodze do triumfu w Reistadloepet 2018 wygrał dwie górskie premie.

Drugą lokatę zajął Jespersen. Na trzecim miejscu został sklasyfikowany 45-letni Anders Aukland. Jako czwarty ukończył zmagania aktualny mistrz Szwecji w biegu na 50 kilometrów Daniel Rickardsson.

6. Toni Livers Szwajcaria Niezrzeszony 2:15:32.5

Sezon cyklu Visma Ski Classics zakończy w następną sobotę 14 kwietnia bieg Yllaes-Levi w Finlandii. ZOBACZ WIDEO Sölden - raj dla narciarzy w filmowym klimacie z Jamesa Bonda i miejsce inauguracji alpejskiego PŚ

Czy Masako Ishida wygra również bieg Yllaes-Levi?