Szpilka marzył o medalu olimpijskim. 8 lat temu Białorusin przekreślił jego plany

Zanim kariera zawodowa Artura Szpilki nabrała dużego tempa, pięściarz z Wieliczki dobrze radził sobie na ringach amatorskich. W 2008 roku 19-letni "Szpila" był o krok od awansu na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Na jego drodze stanął Wiktar Zujew.

Waldemar Ossowski

Deontay Wilder, Władimir Kliczko, Aleksander Powietkin czy Lennox Lewis - za tymi mistrzami świata w wadze ciężkiej stały medale olimpijskie. Podobną drogą swojej kariery chciał pójść Artur Szpilka, który marzył o podium igrzysk w Pekinie.

W 2008 roku Szpilka sięgnął po amatorskie mistrzostwo Polski wagi ciężkiej w zawodach rozgrywanych w Dąbrowie Górniczej. W lutym stanął on jednak przed najważniejszym turniejem w karierze - kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Pekinie. W Polaku pokładano wówczas duże nadzieje.

Na turnieju we włoskiej Pescarze Szpilka radził sobie świetnie. Polak pokonał wówczas w ćwierćfinale turnieju mocnego Aleksandra Powiernowa, który trzy lata wcześniej został brązowym medalistą mistrzostw świata. Reprezentant Górnika Wieliczka był o krok o wyjazdu do stolicy Chin. W pojedynku półfinałowym na jego drodze stanął Wiktar Zujew, utytułowany Białorusin, mający na swoim koncie srebrny medal olimpijski z Aten. Zujew w czasie turnieju górował doświadczeniem nad Szpilką i był o aż 10 lat starszy od niego. Polak niestety przegrał w Pescarze 15:25, a tuż po tym niepowodzeniu zdecydował się przejść na zawodowy ring.

Ostatnim Polakiem, który zdobył medal na olimpiadzie był Wojciech Bartnik  w 1992 roku. Wcześniej ta sztuka udała się m.in. Andrzejowi Gołocie (1988) czy dwukrotnie Jerzemu Kulejowi.