Euro 2016: Gol Hamalainena zaskoczył Belgów, Finowie sprawili niespodziankę

Reprezentacja Belgii nieoczekiwanie nie zdołała pokonać Finlandii w meczu towarzyskim rozegranym w Brukseli. Wynik otworzył znany z polskich stadionów Kasper Hamalainen, a do wyrównania doprowadził Romelu Lukaku.

Konrad Kostorz
Kasper Hamalainen Newspix / PIOTR KUCZA / Na zdjęciu: Kasper Hamalainen

Finowie byli outsiderami w pojedynku z uznawaną za jednego z faworytów mistrzostw Europy reprezentacją Belgii. W marcu ulegli 0:5 Polsce oraz 0:2 Norwegii, ale w Brukseli pokusili się o niespodziankę. Zespół z północy kontynentu sformował szczelne zasieki obronne i skutecznie utrudniał zadanie Czerwonym Diabłom.

W 53. minucie linia defensywna drużyny Marca Wilmotsa zaspała i Thibaut Courtois musiał wyciągać piłkę z bramki. Po płaskim dośrodkowaniu z lewej strony boiska Kasper Hamalainen wbiegł między obrońców i strzałem z kilku metrów nie dał szans golkiperowi Chelsea. Był to dziewiąty gol piłkarza Legii Warszawa w 51. występie w narodowych barwach.

Belgowie do samego końca nacierali na bramkę Lukasa Hradecky'ego, jednak razili nieskutecznością. Kiedy sensacja wisiała w powietrzu, w końcu dżoker Romelu Lukaku wepchnął piłkę do siatki po dośrodkowaniu Driesa Mertensa i niepewnej interwencji fińskiego bramkarza.

Dodajmy, że Hamalainen rozegrał 68 minut, a przez całe zawody na boisku przebywał obrońca Lecha Poznań Paulus Arajuuri.

Islandia również doznała porażki z zespołem, który nie wystąpi na mistrzostwach we Francji. Ekipa Larsa Lagerbaecka po ciekawym meczu uległa 2:3 Norwegii. Przed startem Euro 2016 piłkarze z wyspy gejzerów zmierzą się jeszcze z Liechtensteinem (6 czerwca).

Belgia - Finlandia 1:1 (0:0)
0:1 - Hamalainen 53'
1:1 - R. Lukaku 89'

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vermaelen, Vertonghen - Fellaini (79' R. Lukaku), Witsel, De Bruyne - Origi (57' Mertens), Batshuayi (57' Benteke), Hazard.

Finlandia: Hradecky - Raitala, Toivio, Arajuuri, Arkivuo (71' Saksela) - Ring (54' Kauko), Halsti, Sparv, Hetemaj (83' Lam) - Hamalainen (68' Pohjanpalo), Eremenko.

Norwegia - Islandia 3:2 (2:1)
1:0 - Johansen 1'
1:1 - Ingason 36'