Euro 2016: Wielka klapa Hiszpanii w ostatnim teście! Porażka z Gruzją!

Koszmarnie zaprezentowała się reprezentacja Hiszpanii w ostatnim sprawdzianie przed Euro 2016. Mistrzowie Europy przegrali u siebie z Gruzją 0:1 zawodząc w każdym elemencie.

Szymon Mierzyński
PAP/EPA / EPA/EMILIO NARANJO

Pierwsze minuty nie zapowiadały kłopotów ekipy Vicente del Bosque, bo szybko ruszyła ona do ataku. Bardzo aktywny na prawym skrzydle był Lucas Vazquez. O ile jednak rozegranie wyglądało momentami całkiem nieźle, to już wykończenie fatalnie. Praktycznie bezproduktywny na szpicy był Aritz Aduriz, który wyróżnił się tylko spektakularnym pudłem głową w 23. minucie. Najbliżej gola dla mistrzów Europy był Thiago Alcantara, który trafił w słupek.

Takich klarownych szans Hiszpanie mieli jednak niewiele, bo przez zdecydowaną większość meczu nie potrafili się przedrzeć przez znakomicie zorganizowaną gruzińską defensywę. Łatwość, z jaką 137. drużyna rankingu FIFA zatrzymywała ataki mistrza Europy była momentami porażająca.

Tymczasem w 40. minucie na Coliseum Alfonso Perez zrobiło się już sensacyjnie, bo Gruzini objęli prowadzenie. Zawinił Jordi Alba, który beztrosko stracił piłkę w środku pola, akcję natychmiast rozprowadził Waleri Kazaiszwili, zaś w ostatniej fazie Jaba Jigauri tak dograł do Tornike Okriaszwiliego, że ten tylko dopełnił formalności na pustą bramkę.

Po przerwie Vicente del Bosque sięgnął po kilku rezerwowych, na boisku zameldowali się choćby Andres Iniesta, Koke, David Silva czy Pedro Rodriguez, ale żaden nie olśnił i gospodarze nie zdołali uniknąć porażki z bardzo nisko notowanym przeciwnikiem.

Próba generalna Hiszpanii przed Euro 2016 wypadła beznadziejnie i zapewne wielu kibiców ekipy z Półwyspu Iberyjskiego przypomniało sobie wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy na mundialu w Brazylii mistrzowie Europy wywalczyli zaledwie trzy punkty i nie wyszli z grupy.

Hiszpania - Gruzja 0:1 (0:1)
0:1 - Tornike Okriaszwili 40'

Hiszpania: David de Gea - Juanfran (46' Hector Bellerin), Sergio Ramos (46' Mikel San Jose), Gerard Pique, Jordi Alba, Sergio Busquets (75' Pedro Rodriguez), Lucas Vazquez (61' David Silva), Cesc Fabregas (46' Andres Iniesta), Thiago Alcantara (46' Koke), Nolito, Aritz Aduriz.

Gruzja: Nukri Rewiszwili (55' Roin Kwaschwadze) - Ucza Łobżanidze, Aleksandr Amisulaszwili, Solomon Kwirkwelia, Giorgi Nawalowski (84' Aleksandr Kobachidze), Guram Kaszia, Tornike Okriaszwili, Władimir Dwaliszwili (72' Giorgi Chanturia), Giorgi Aburjania (78' Zurab Cziskaridze), Jaba Jigauri, Waleri Kazaiszwili (72' Giorgi Kwilitaia).

Żółte kartki: Mikel San Jose (Hiszpania) oraz Solomon Kwirkwelia (Gruzja).

Sędzia: Vilhjalmur Alvar Thorarinsson (Islandia).

Czy reprezentacja Hiszpanii obroni mistrzostwo Europy?