Euro 2016: pojedynki o stawkę po wielu latach. Anglia i Islandia nigdy wcześniej nie walczyły o punkty

Poznaliśmy pary 1/8 finału Euro 2016 i czeka nas kilka rywalizacji drużyn narodowych po wieloletniej przerwie. Z kolei Anglia i Islandia nie rywalizowały jeszcze z sobą w innym charakterze niż towarzyski.

Konrad Kostorz
Getty Images / Paul Gilham

Najkrócej na bezpośrednią konfrontację czekają Włosi i Hiszpanie, którzy naprzeciwko siebie stanęli w fazie grupowej oraz finale Euro 2012 (1:1 i 4:0 dla La Furia Roja) oraz w rozegranym rok później Pucharze Konfederacji (0:0). Wcześniej o punkty walczyły jeszcze pięć razy, w tym na Euro 1980, 1988 i 2008.

2013 Puchar Konfederacji 0 0

W eliminacjach mundialu boje często toczyli Francuzi z Irlandczykami. Połowę z dwunastu bezpośrednich konfrontacji wygrali Trójkolorowi, a w ostatnim pojedynku padł zwycięski dla Francji remis. W 103. minucie barażu o MŚ 2010 gola na 1:1 strzelił William Gallas, któremu asystował pomagający sobie ręką Thierry Henry. Trafienie wywołało skandal i wściekłość Irlandczyków, którzy teraz postarają się wziąć rewanż.

2009 el. MŚ 1 1

Polska i Szwajcaria nierzadko rywalizowały na gruncie towarzyskim, ale o punkty ostatnio walczyły w 1978 i 1979 roku w eliminacjach Euro 1980. Dwukrotnie górą byli Biało-Czerwoni (2:0 i 2:0). Belgia i Węgry również od ponad trzech dekad czekają na konfrontację o stawkę. W 1972 roku w meczu o trzecie miejsce ME Czerwone Diabły wygrały 2:1, a dziesięć lat później na mundialu padł remis 1:1.

Portugalię i Chorwację los skojarzył dotąd tylko raz - w fazie grupowej Euro 1996. Luis Figo i spółka wygrali wówczas pewnie i wysoko (3:0), a do powtórnego starcia tych zespołów dojdzie po 20 latach.

Walia i Irlandia Północna powalczą w meczu o punkty po raz piąty, a pierwszy od dziesięciu lat. W eliminacjach niemieckiego mundialu górą po emocjonujących bojach były Smoki (2:2 i 3:2). Ostatniego gola zdobył legendarny Walijczyk Ryan Giggs.

Wreszcie Niemcy i Słowacja starły się w eliminacjach do Euro 2008. Nie było wówczas wątpliwości, że lepsi są aktualni mistrzowie świata (6:2 w dwumeczu), a bramki zdobywali między innymi Bastian Schweinsteiger oraz Lukas Podolski. Z kolei ostatni pojedynek towarzyski tych drużyn rozegrany tuż przed Euro 2016 zakończył się wygraną naszych południowych sąsiadów 3:1.

Nigdy o stawkę nie rywalizowały Anglia i Islandia. Odbyły tylko dwa spotkania kontrolne, w ostatnim 6:1 zwyciężyli Synowie Albionu (2004).