Euro 2016. Dziesiąty półfinał Francji i pierwszy od dekady. Jak dotąd o finał grali Trójkolorowi?

Reprezentacja Francji po raz dziesiąty weźmie udział w półfinale mistrzostw świata i Europy. W trzech pierwszych podejściach Trójkolorowi przegrywali, ale później potrafili docierać do finału.

Konrad Kostorz
PAP/EPA

Reprezentacja Francji w dziewięciu dotychczasowych półfinałach czterokrotnie cieszyła się z triumfu. Pierwszy wywalczyła w dramatycznych okolicznościach na Euro 1984 - jeszcze w 113. minucie przegrywała 1:2 z Portugalią, ale zdążyła strzelić dwa gole i uniknąć serii rzutów karnych.

Ostatnie trzy półfinały były dla Les Bleus udane. W 1998 roku na własnym terenie przeciwko Chorwacji (2:1) dubletem popisał się obrońca Lilian Thuram, dwa lata później w 117. minucie starcia z Portugalią (2:1) "złotego gola" z rzutu karnego strzelił Zinedine Zidane, a słynny pomocnik był również bohaterem półfinału na MŚ 2006. "Zizou" także wtedy skutecznie wykonał "jedenastkę" w konfrontacji z Portugalczykami (1:0).

Na niemieckim mundialu dekadę temu Francuzi wygrali półfinał, ale w decydującym spotkaniu nie sprostali Włochom (1:1, k. 3:5). W pozostałych przypadkach kiedy już dostawali się do meczu o tytuł, nie zawodzili i pokonali kolejno Hiszpanię (2:0 w 1984 roku), Brazylię (3:0 w 1998 roku) oraz Włochy (2:1 w 2000 roku).

Dwukrotnie drogę do finału Trójkolorowym zamknęli ich czwartkowi rywale Niemcy - w 1982 roku po serii karnych oraz w 1984 roku. Z kolei ostatni przegrany przez Francję półfinał miał miejsce w 1996 roku - po 120 minutach rywalizacji z Czechami był bezbramkowy remis, ale nasi południowi sąsiedzi lepiej strzelali z "wapna".