Euro 2016: portugalska obrona z Jose Fonte zyskuje na pewności

Środkowy obrońca reprezentacji Portugalii Jose Fonte rozegrał w kadrze 15 spotkań. Większość spotkań z jego udziałem drużyna kończyła z czystym kontem.

Wiktor Gumiński
PAP/EPA / TOLGA BOZOGLU

Fonte zadebiutował w reprezentacyjnych barwach bardzo późno, bo 18 listopada 2014 roku, w towarzyskim meczu z Argentyną (1:0). Miał wtedy 31 lat. Był wówczas zawodnikiem Southampton w Premier League, choć jeszcze w 2010 roku, z tą samą drużyną, rywalizował w trzeciej lidze angielskiej.

W ciągu sześciu lat gry w klubie z południa Anglii wyrósł na filar jej obrony. Jego dobra, równa dyspozycja nie uszła uwadze Fernando Santosa, który powołał go do składu na Euro 2016. Fazę grupową mistrzostw Europy spędził jednak w całości na ławce rezerwowych.

Do wyjściowego składu wskoczył na mecz 1/8 finału z Chorwacją. Roszada na środku defensywy była spowodowana fatalną postawą Ricardo Carvalho w spotkaniu z Węgrami, zremisowanym 3:3. Odkąd Fonte pojawił się w "jedenastce", jego zespół zaczął tracić znacznie mniej goli.

W trzech meczach fazy pucharowej, piłka wpadła do portugalskiej siatki zaledwie raz, po strzale Roberta Lewandowskiego w 2. minucie ćwierćfinałowej potyczki z Polską. W starciach z Chorwatami i Walijczykami Rui Patricio ani razu nie sięgał do siatki, choć Fonte miał obok siebie dwóch różnych partnerów. Byli nimi, kolejno, Pepe i Bruno Alves.

Jest niemalże pewne, że finał przeciwko Francuzom także rozpocznie od pierwszej minuty. A kiedy jest na boisku, strzelenie bramki Portugalczykom nie należy do łatwych zadań. Spośród 15 jego występów, aż 8 Portugalia zakończyła z czystym kontem.

Mecz finałowy Euro 2016 rozpocznie się o godzinie 21:00 na Stade de France w Saint-Denis.