Euro 2016: Francja faworytem, ale gospodarz nie wygrał Euro od 32 lat! Jak spisywali się organizatorzy turniejów?

Francuzi są zaliczani do głównych faworytów nadchodzących mistrzostw Europy. Mają silny skład i będą mieć za sobą rzesze fanów. W ostatnich edycjach kibice nie pomagali jednak organizatorom w osiąganiu sukcesów.

Konrad Kostorz

W pięciu pierwszych turniejach o prymat na Starym Kontynencie brały udział tylko cztery reprezentacje, co gospodarzom ułatwiało zadanie. Najpierw wprawdzie zawiedli Francuzi, ale już w drugiej edycji Hiszpanie pokonali Węgrów (2:1) oraz ZSRR (2:1) i mogli fetować na Santiago Bernabeu.

Włochom w triumfie na własnym terenie pomógł... rzut monetą w konfrontacji półfinałowej z ZSRR oraz powtórzony mecz z Jugosławią w finale. Później - przed 32 laty - jako gospodarze zwyciężyli jeszcze tylko Francuzi. Trójkolorowi z fenomenalnym Michelem Platinim w składzie wygrali wszystkie pięć spotkań (w finale 2:0 pokonali Hiszpanię), a problemy mieli tylko w półfinale z Portugalią (do 114. minuty przegrywali 1:2, ostatecznie wygrali 3:2).

W 1988 roku Niemcy byli uznawani za wielkich faworytów rywalizacji na własnym terenie, ale w półfinale zaszokowali ich Holendrzy. Gole Ronalda Koemana i Marco van Bastena w końcówce pozbawiły marzeń naszych zachodnich sąsiadów (1:2).

Cztery lata później sensacyjne zwycięstwo na szwedzkiej ziemi odnieśli Duńczycy. Organizatorzy wygrali trudną rywalizację grupową, by w półfinale ulec po ciekawym boju Niemcom 2:3.

Euro 1996 - Anglia

20 lat temu zawody pierwszy raz zorganizowali Anglicy. Liczyli na historyczną wiktorię i na półmetku rywalizacji znajdowali się na najlepszej drodze. W cuglach wygrali grupę, a w ćwierćfinale bezbłędnie egzekwowali rzuty karne przeciwko Hiszpanii (0:0, k. 4:2).

Kolejnym rywalem kadry Glenna Hoddle'a byli Niemcy. Błyskawicznie wynik otworzył Alan Shearer, ale szybko wyrównał Stefan Kuntz. Później Synowie Albionu mieli okazje, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stron, lecz ostatecznie o wszystkim decydowała seria "jedenastek". Na 12 strzałów 11 było bezbłędnych, pomylił się tylko Gareth Southgate.

1/2 finału Niemcy 1:1, k. 5:6

Na kolejnych stronach prezentujemy wyniki osiągane przez gospodarzy w turniejach w 2000, 2004, 2008 i 2012 roku.