Co pił Granit Xhaka przed rzutami karnymi? Będziecie zaskoczeni

Reprezentacja Szwajcarii po rzutach karnych wyeliminowała z Euro 2020 mistrzów świata, Francuzów. Telewizyjne kamery uchwyciły, co przed rzutami karnymi pił Granit Xhaka i inni Szwajcarzy. W sieci rozgorzała burza.

Łukasz Witczyk
Granit Xhaka PAP/EPA / Robert Ghement / Na zdjęciu: Granit Xhaka
To największa sensacja Euro 2020, które ze względu na pandemię koronawirusa rozgrywane jest w 2021 roku. Reprezentacja Francji - mistrzowie świata i jeden z faworytów mistrzostw Europy - prowadziła ze Szwajcarami już 3:1, ale straciła dwa gole w końcówce.

Rozstrzygnięcie przyniosły dopiero rzuty karne, które lepiej egzekwowali zawodnicy ze Szwajcarii. Tym samym Helweci zagrają w ćwierćfinale mistrzostw Europy, gdzie zmierzą się z Hiszpanami, a rozczarowani Francuzi pakują walizki i mogą udać się na urlopy.

Przed rzutami karnymi telewizyjne kamery pokazały, jak Granit Xhaka i inni reprezentanci Szwajcarii odkręcają butelki z colą, a następnie spożywają napój, który powszechnie nie kojarzy się ze zdrowiem. Wszak na jednej z konferencji prasowych Cristiano Ronaldo demonstracyjnie odstawiał butelki z colą i namawiał do picia wody.

To jednak żadne zaskoczenie. Cola to popularny napój wśród sportowców, który pomaga im w trudnych sytuacjach. Wszystko przez zawarte w niej cukier i kofeinę, które krótkotrwale pobudzają organizm zwłaszcza w sytuacji kryzysu. Tak było po 120 minutach rozgrywanego w szybkim tempie meczu Szwajcaria - Francja.

Po meczu w sieci rozgorzała burza. Krytycy zarzucali, że sportowcy publicznie nie powinni pić i promować takich napojów. Jednak jak widać to nie sposób na uzupełnienie płynów, ale na zachowanie koncentracji i sił na najwyższym poziomie.

Xhaka był jednym z bohaterów reprezentacji Szwajcarii. To on zaliczył asystę przy golu Mario Gavranović na 3:3, dzięki czemu Helweci doprowadzili do dogrywki.