Super Bowl: To nie miało prawa się zdarzyć! Największy powrót w historii NFL!

To był cud! New England Patriots dokonali niemożliwego! 18 minut przed końcem spotkania przegrywali 3:28, a mimo to wygrali 51. Super Bowl! Atlanta Falcons roztrwonili ogromne prowadzenie i polegli po dogrywce 28:34.

Miłosz Marek
Tom Brady po Super Bowl LI Getty Images / Mike Ehrmann / Tom Brady po Super Bowl LI

Chyba każdy oglądał amerykański film, w którym główny bohater przegrywa w finale rozgrywek, w szatni padają magiczne słowa, a wynik zostaje odwrócony po genialnej akcji w ostatnich sekundach potyczki. W Houston powstał scenariusz gotowy do ekranizacji!

New England Patriots wygrali z Atlanta Falcons 34:28, mimo że przegrywali 3:28! Patrioci grali fatalnie, a rywale z Atlanty wykorzystywali każdy błąd. Pojedynek rozgrywających zdecydowanie należał do Matta Rayana, MVP sezonu. Nic nie wskazywało na to, że cokolwiek mogłoby się zmienić.

W historii Super Bowl nie było takiego przypadku, aby drużyna odrobiła więcej niż 10 punktów straty. Patriots, nie po raz pierwszy, przeszli do historii. Rywale zbyt szybko uwierzyli w sukces. Defensywa ekipy z Nowej Anglii znalazła sposób na zatrzymanie gry biegowej przeciwników, w decydujących momentach potrafiła powstrzymać także Ryana, który stracił kilkanaście bardzo ważnych jardów w końcówce czwartej kwarty po sackach (powaleniach rozgrywającego kończących akcję ze stratą dla drużyny w ataku).

O losach Super Bowl po raz pierwszy decydowała dogrywka. W niej zasady są bardzo proste - wygrywa drużyna, która pierwsza zdobędzie przyłożenie. Jeśli pierwsze posiadanie drużyny rozpoczynającej dodatkowe 15 minut zakończy się zdobyciem trzech punktów po kopnięciu z pola, wówczas rywal ma szansę odpowiedzieć. Touchdown za każdym razem kończy pojedynek.

Patriots wygrali losowanie, czym zapewnili sobie pierwszy atak. W nim Brady idealnie poprowadził swoją drużynę. Punkty na wagę mistrzostwa zdobył James White.

Nieoceniony w odrabianiu strat okazał się Tom Brady. Rozgrywający zaczął bardzo słabo, a po przechwycie jego podania Falcons zdobyli przyłożenie i prowadzili 21:0. W końcówce był perfekcyjny. W sumie zyskał podaniami 466 jardów (43/62 udane próby) i posłał dwa przyłożenia.

Po meczu oprócz efektownego trofeum otrzymał także tytuł MVP 51. Super Bowl. Dla Brady'ego, tak samo jak dla całego klubu, to już piąty triumf w historii NFL. Wszystkie zdobył w duecie z trenerem Billem Belichickiem. Tym samym gracz stał się najbardziej utytułowanym rozgrywającym w historii dyscypliny.

New England Patriots - Atlanta Falcons 34:28 (0:0, 3:21, 6:7, 19:0, d. 6:0)