Sebastian Vettel postraszył Mercedesa w kwalifikacjach!

Deszcz namieszał nieco w kwalifikacjach do wyścigu o Grand Prix Malezji. Najlepiej w takich warunkach poradził sobie Lewis Hamilton, ale blisko było Sebastian Vettel!

Andrzej Prochota

Już początek kwalifikacji zapowiadał emocje i walkę o najlepszy czas na każdym okrążeniu. Kilkanaście kilometrów od toru Sepang International Circuit nadciągały ogromne chmury deszczowe i kierowcy od razu wzięli się do pracy. Nie było mowy o żadnej taktyce czy strategii - większość zawodników wyjechało na tor na najszybszych oponach w obawie przed deszczem.

Decydująca walka o pole position została opóźniona o około 30 minut po ulewie w Q2. Na przesychającym torze oraz w dużo chłodniejszej temperaturze najlepiej poradził sobie Lewis Hamilton, który jednak poczuł oddech Sebastiana Vettela na plecach. Niemiec przegrał PP zaledwie o 0,074 sekundy. Trzecie miejsce zajął Nico Rosberg, który na swoim ostatnim okrążeniu pomiarowym nie zdołał pokonać przedstawiciela Ferrari.
Fatalny wynik odnotowali natomiast kierowcy Williams Martini Racing. Siódme miejsce zajął Felipe Massa, a dziewiąty był Valtteri Bottas. W czołowej "10" znaleźli się jeszcze obaj zawodnicy Red Bull Racing, a także najmłodszy kierowca z całej stawki - Max Verstappen (6. pozycja). Do finałowej części awansował także Marcus Ericsson, ale wykręcił on najgorszy czas.

Padający deszcz podczas drugiej części czasówki i zaskoczył strategów m.in. Mercedesa i Ferrari. O największym pechu mógł mówić Kimi Raikkonen, który zajął 11. miejsce. Nie popisał się również Mercedes, ale rzutem na taśmę Hamilton zdołał awansować do finałowego Q3. Brytyjczyk miał potem pretensje do zespołu, że został zbyt późno wypuszczony z garażu. Z walki o pole position odpadli również Pastor Maldonado, Nico Hulkenberg, Sergio Perez i Carlos Sainz jr. O tym, że ci kierowcy stracili szanse na awans było wiadomo zaledwie po jednym okrążeniu pomiarowym, bowiem nad torem "otworzyło się niebo" i wyjazdy na tor były absolutnie niemożliwe.

Zgodnie z przewidywaniami z Q1 odpadli najgorsi, w tym McLaren Honda. Na tor w ogóle nie wyjechał Will Stevens. Natomiast jego kolega z zespołu przejechał siedem okrążeń, ale i tak Roberto Merhi do poprzedzających go kierowców stajni z Woking stracił pięć sekund. Zarówno Jenson Button oraz Fernando Alonso do samego końca walczyli o awans do Q2, ale bolidom MP4-30 zabrakło około 0,5 sekundy. Piątym kierowcą, który zakończył zmagania po pierwszej części czasówki był Felipe Nasr.

Niedzielny wyścig rozpocznie się o godzinie 9. Portal SportoweFakty.pl przeprowadzi relacje LIVE z GP Malezji. Przypominamy również o zmianie czasu - w nocy z soboty na niedzielę przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu.