GP Japonii: Mercedes wrócił na pierwszą linię. Ustawienie na starcie

Po raz drugi w tym sezonie na pierwszym polu ustawi się Nico Rosberg. Dla Niemca było to 17. pole postion wywalczone w karierze.

Andrzej Prochota
PAP / PAP

Zaledwie po jednym Grand Prix przerwy, Mercedes GP wrócił do pierwszej linii przed startem wyścigu. W Japonii na torze Suzuka na pole position ustawi się Nico Rosberg, który w sobotniej czasówce był lepszy od Lewisa Hamiltona. Anglik tym razem będzie startował z drugiego pola. Dla Niemca będzie to dopiero drugi start z pole position w sezonie 2015.

Za kierowcami niemieckiej stajni w niedzielę podczas GP Japonii ustawią się reprezentanci Williams Martini Racing oraz Scuderia Ferrari. Zarówno Valtteri Bottas oraz Sebastian Vettel okazali się lepsi od swoich kolegów z zespołu. W czwartym rzędzie zobaczmy z kolei Daniela Ricciardo oraz Romaina Grosjeana.

W porównaniu do wyników kwalifikacji, w środku stawki doszło do kilku zmian, ze względu na kary. Nico Hulkenberg został cofnięty o trzy pola startowe za kolizję z Felipe Massą podczas ostatniego wyścigu w Singapurze, a po czasówce dodatkowo został ukarany Max Verstappen za zatrzymanie bolidu na szybkiej linii jazdy. Natomiast Daniił Kwiat wystartuje z alei serwisowej. Mechanicy Red Bulla po jego wypadku musieli w bolidzie wymienić nadwozie, silnik, podłogę oraz skrzynię biegów. W wyścigu wystartuje Alexander Rossi, który został dopuszczony przez sędziów. Amerykanin w kwalifikacjach miał najgorszy czas - 1:47,114.

Start z pole position nie zawsze oznacza wygranie wyścigu na Suzuce. Z ostatnich 26 Grand Prix, 12 razy pierwszy linię mety przekroczył kierowca startujący z pierwszego pola. Ostatnim zawodnikiem, który ruszał z pole position i wygrał Grand Prix Japonii był Sebastian Vettel w sezonie 2012.

Niedzielny wyścig rozpocznie się o godzinie 7:00 czasu polskiego.