Testy F1: Pierwszy dzień dla Ferrari. Mercedes z rekordem okrążeń

Sebastian Vettel zakończył z najlepszym czasem pierwszy dzień testów na torze w Barcelonie. Kierowca Ferrari nie pokonał jednak nawet połowy dystansu, który zaliczył Lewis Hamilton.

Rafał Lichowicz
AFP / JOSE JORDAN

Najlepszy rezultat Sebastiana Vettela został uzyskany krótko przed zakończeniem porannej sesji w Barcelonie. Niemiec na najszybszym pojedynczym przejeździe pętli Catalunya, jako jedyny tego dnia zszedł poniżej minuty i 25 sekund.

Nowy bolid Ferrari z Niemcem za kierownicą pokonał łącznie 69 okrążeń i wypadł blado w porównaniu do Mercedesa, który popisał się niesamowitym wynikiem 156 okrążeń. Testujący dla zespołu Lewis Hamilton w najszybszym przejeździe stracił do Vettela niecałego pół sekundy.

Na trzecim miejscu dzień zakończył Daniel Ricciardo, który w popołudniowej sesji wyprzedził o 0,047 sekundy czwartego Valtteriego Bottasa. Obaj zawodnicy mieli na koncie co najmniej 80 okrążeń.

Dobre humory dopisywały szefom Hondy, która wydaje się mieć za sobą problemy z jednostką napędową. W trakcie czterech dni pierwszej tury ubiegłorocznych testów McLaren pokonał ledwie 79 okrążeń, w tym roku już w pierwszym dniu Jenson Button wykręcił pięć kółek więcej.

Brytyjczyk uzyskał szósty czas i był gorszy o niecałe pół sekundy od debiutującego w barwach Force India Alfonso Celisa.

Inny debiutant na torach F1, Pascal Wehrlein zajął 9. miejsce ze stratą 3,3 sekundy do Sebastiana Vettela. Nie był to najgorszy rezultat, pamiętając straty jakie Manor ponosił względem rywali w poprzednim sezonie.

W pierwszym dniu najwięcej problemów dotknęło ekipy Renault i Haas. Francuski team narzekał na wiele drobnych usterek, podczas gdy amerykanie męczyli się długo z awarią przedniego skrzydła, które Romain Grosjean uszkodził w porannej sesji.