GP Abu Zabi: Nico Rosberg na podium i z mistrzostwem świata!

W Grand Prix Abu Zabi Nico Rosberg przypieczętował swoje pierwsze mistrzostwo świata. Niemiec zrealizował swój cel, jakim było zajęcie miejsca na podium.

Andrzej Prochota
PAP/EPA / SRDJAN SUKI

Lewis Hamilton wygrał GP Abu Zabi po udanym starcie, ale na jego nieszczęście drugie miejsce zajął Nico Rosberg i to Niemiec został mistrzem świata w sezonie 2016! Na najniższym stopniu podium na torze Yas Marina Circuit znalazł się Sebastian Vettel. Nico Rosberg wpisał się więc do kart historii Formuły 1. Jego ojciec, Keke Rosberg 34 lata temu także został mistrzem świata.

Decydującym momentem wyścigu z pewnością było 21. okrążenie, gdy Rosberg ryzykownym atakiem wyprzedził Maxa Verstappena. Holender spadł na koniec stawki po fatalnym starcie, ale szybko odrabiał straty i to Niemiec po zmianie opon wyjechał za kierowcą Red Bull Racing. Gdyby w tym momencie Rosberg nie poradziłby sobie z Verstappenem, losy wyścigu mogły ułożyć się całkiem inaczej.

Emocje w wyścigu pojawiły się znów na kilka okrążeń przed metą, gdy Hamilton postawił wszystko na jedną kartę i spowalniał całą stawkę, co wyjątkowo nie podobało się szefostwu Mercedes GP. Dobrze wyszedł na tym Vettel, który na ultramiękkiej mieszance wyprzedził Verstappena i dogonił Rosberga. Jednak kierowca Ferrari nie ryzykował oraz chyba nie miał zamiaru wyprzedzać swojego rodaka.

Na 9. miejscu znalazł się Felipe Massa, który efektownymi "bączkami" na koniec wyścigu pożegnał się z Formułą 1. Dla Brazylijczyka był to 250. Grand Prix. W pierwszej "10" znaleźli się jeszcze Daniel RicciardoKimi Raikkonen, Nico Hulkenberg, Sergio Perez oraz Fernando Alonso.

Ciekawie było na dalszych lokatach, zwłaszcza w Manor Racing gdzie doszło do kolizji obu kierowców, ale na całe szczęście bez większych konsekwencji. Pascal Wehrlein oraz Esteban Ocon okazali się lepsi od duetu Sauber F1 Team, ale to kierowcy z Hinwill zajęli wyższe miejsce w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Na 11. i 12. miejscu dojechali Romain Grosjean i Esteban Gutierrez.

Pechowo z Formułą 1 pożegnał się Jenson Button, który szybko odpadł z wyścigu przez awarię bolidu.