GP Rosji: Ferrari wraca na pole position po dwóch latach!

Sebastian Vettel zgarnął pole position przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Rosji. Kwalifikacja na torze w Rosji zakończyły się dubletem Ferrari dzięki drugiej pozycji Kimiego Raikkonena.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA / TRACEY NEARMY
W pierwszej części czasówki z rywalizacją o lepsze pola startowe szybko pożegnali się kierowcy Saubera oraz Stoffel Vandoorne, Romain Grosjean i Jolyon Palmer. Ostatni z wymienionych miał sporego pecha rozbijając bolid Renault na końcu finałowego okrążenia.

Najlepsze czasy uzyskali kierowcy Mercedesa, którzy wyprzedzili dwójkę z Ferrari. Rezultaty uzyskanie przez mistrzów świata nie były jednak lepsze od tego co prezentował w sobotni poranek podczas treningu Sebastian Vettel.

Drugi segment to jednak odrodzenie Mercedesa. Najszybszy podobnie jak w Q1 Valtteri Bottas pokonał Lewisa Hamiltona o pół sekundy i o 0,7 sekundy trzeciego Sebastiana Vettela. Dalej za srebrnymi i czerwonymi bolidami ze sporą strata (+1,785) uplasował się Felipe Massa.

Przed Q3 odpadli Lance Stroll, Kevin Magnussen, duet Toro Rosso oraz załamany Fernando Alonso. - Niewiarygodne, to po prostu niewiarygodne - mówił na mecie Hiszpan z McLarenie, który stracił do najszybszego Bottasa prawie 3,5 sekundy!

W ostatnim segmencie przerwanie dominacji Mercedesa stało się faktem. Ferrari dysponując piekielnie szybkim bolidem zgarnęło dublet po wygranej Vettela i drugim miejscu Raikkonena. Fin prowadził po pierwszym przejeździe, ale na ostatnim kółku wyprzedził go Vettel.

Trzecie miejsce równie nieoczekiwanie wywalczył Valtteri Bottas, który drugi raz z rzędu pokonał Lewisa Hamiltona. Mercedes przegrał tym samym pierwsze kwalifikacje od 18 wyścigów. Dla Ferrari była to zaś pierwsza wygrana czasówka od GP Singapuru w 2015 roku i triumfu Vettela.