GP Rosji: Ferrari czekało na taki wynik 9 lat

Z pierwszej linii do niedzielnego wyścigu o GP Rosji wystartują kierowcy Ferrari. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2008 roku podczas zawodów we Francji.

Rafał Lichowicz
Sebastian Vettel Getty Images / Na zdjęciu: Sebastian Vettel
Jedenaście długich lat czekało Scuderia Ferrari na swój 71 dublet w kwalifikacjach w mistrzostwach świata. W 2008 roku na torze Magny-Cours pole position wywalczył Kimi Raikkonen, który pokonał różnicą 0,041 sekundy swojego zespołowego partnera Felipe Massą.

W Soczi sukces Ferrari był ponownie udziałem Raikkonena, który w trakcie oczekiwania teamu z Maranello na następny dublet w czasówce zdążył odejść z zespołu i Formuły 1, a następnie wrócić do sportu i legendarnego teamu z Włoch.

Ferrari w statystyce podwójnych zwycięstw w kwalifikacjach nie ma sobie równych w Formule 1. Włoski zespół w Rosji osiągnął taki rezultat po raz 71. Drugi w klasyfikacji McLaren zajmował w komplecie pierwszy rząd 63 razy. Mercedes ma w dorobku 50 dubletów.

W niedzielę włoski zespół będzie chciał przerwać inną passę trwającą już siedem lat. W 2010 roku podczas GP Niemiec Ferrari wywalczyło bowiem ostatni wyścigowy dublet w F1 za sprawą Fernando Alonso i Felipe Massy.