MŚ. Rzuty karne rozstrzygnęły mecz Słowacja - Łotwa

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Grzegorz Wajda/SOPA Images/LightRocket  / Na zdjęciu: hokeiści reprezentacji Łotwy
Getty Images / Grzegorz Wajda/SOPA Images/LightRocket / Na zdjęciu: hokeiści reprezentacji Łotwy

W niedzielny wieczór w Ostrawie rozegrano spotkanie, które mogło wyłonić komplet ćwierćfinalistów w grupie B. Ostatecznie jednak Łotwa pokonała Słowację po rzutach karnych 3:2.

Przed wieczornym meczem w Ostrawie sytuacja była jasna. Słowacja potrzebowała zwycięstwa i wówczas w grupie B znany byłby komplet ćwierćfinalistów. Z kolei Łotwa musiała wygrać mecz, aby zachować szansę gry w fazie pucharowej.

W pierwszej tercji ogromną przewagę mieli Słowacy, ale gola zdobyli Łotysze. Nasi południowi sąsiedzi wyrównali dopiero w 43. minucie. Gdy na 104 sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry objęli prowadzenie, wydawało się, że wywalczą komplet punktów.

Tymczasem po 24 sekundach Łotwa doprowadziła do remisu po 2 i taki był rezultat po trzech tercjach. W dogrywce nie padła rozstrzygająca bramka, zatem konieczna była seria rzutów karnych. W niej bohaterem reprezentacji kraju z basenu Morza Bałtyckiego został Dans Locmelis, który skutecznie wykonał dwa "najazdy".

Zwycięstwo Łotwy za dwa punkty oznacza, że znamy jak na razie trzech z czterech ćwierćfinalistów z grupy B. W fazie pucharowej wystąpią ekipy Szwecji, USA i Niemiec. O ostatnie wolne miejsce powalczą we wtorek właśnie Słowacja i Łotwa.

Łotysze będą musieli pokonać za trzy punkty mocną ekipę USA i liczyć na porażkę Słowaków ze Szwedami w regulaminowym czasie gry. Każde inne rozstrzygnięcia w tych meczach będą oznaczać awans do ćwierćfinału reprezentacji naszych południowych sąsiadów.

Grupa B:

Słowacja - Łotwa 2:3 po karnych (0:1, 0:0, 2:1, 0:0, 1:2) (Pospisil 43', Cehlarik 59' - Freibergs 19', Cibulskis 59', Locmelis 65' - zwycięski rzut karny)