Turniej EIHC: Waleczni Polacy pokonali Francuzów na zakończenie zawodów

Hokejowa reprezentacja Polski pokonała wyżej notowaną Francję 3:2 w ostatnim meczu turnieju EIHC rozgrywanego na lodowisku Satelita w Katowicach. Dzięki bardzo dobrej grze Biało-Czerwoni zakończyli zawody na drugim miejscu.

Rafał Smoliński

Biało-Czerwoni bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie z Trójkolorowymi. W premierowej tercji oddali zdecydowanie więcej strzałów od rywali (15-4), a swoją wyższość udowodnili w 16. minucie. Marek Strzyżowski obił parkany grającego swego czasu w NHL Cristobala Hueta, zanim krążek wyłuskał Kacper Guzik i uderzeniem z bliskiej odległości zdobył gola dla Polski.

Napastnik Cracovii powiększył prowadzenie w 23. minucie, kiedy przytomnie zachował się pod bramką Francuzów i wykorzystał podanie Strzyżowskiego. Strata drugiego gola podziałała na przyjezdnych mobilizująco. W 26. minucie Brian Henderson z łatwością pokonał Rafała Radziszewskiego, a kilka minut później było już po 2, ponieważ idealnie przymierzył z dalszej odległości Jonathan Janil.

Trójkolorowi uzyskali w końcówce drugiej tercji sporą przewagę, ale mimo większej liczby strzałów (15-7) wyniku meczu nie poprawili. W trzeciej części meczu Polacy znów powrócili do dobrej gry, lecz nie zdołali wykorzystać 110-sekundowego okresu w podwójnej przewadze. W końcówce na ławkę kar powędrował Maciej Urbanowicz i to przeciwnicy mogli rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść.

Stało się jednak inaczej. W 59. minucie krążek po błędzie Francuzów przejął Tomasz Malasiński, który podał do Grzegorza Pasiuta, a ten w sytuacji sam na sam nie dał szans Huetowi. Ten sam zawodnik mógł jeszcze podwyższyć wynik, lecz nie zdołał umieścić krążka w pustej bramce Trójkolorowych. Rezultat meczu nie uległ już zmianie i Polska pokonała ostatecznie rywalizującą w światowej elicie Francję 3:2.

Mimo nieobecności wielu hokeistów przygotowującego się do finałowego turnieju Pucharu Kontynentalnego GKS-u Tychy, nasza reprezentacja odniosła drugie cenne zwycięstwo w ciągu trzech dni. Cały turniej wygrał Kazachstan, który wyprzedził Polskę tylko dlatego, że wygrał w piątek bezpośredni mecz.

Dla Polaków był to dogodny i bardzo udany sprawdzian przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata Dywizji 1A. W dniach 23-29 kwietnia rywalami Biało-Czerwonych będą w katowickim Spodku drużyny Japonii, Słowenii, Korei Południowej, Austrii oraz Włoch. Tę ostatnią ekipę nasi hokeiści pokonali w Satelicie w czwartek 2:0.

Polska - Francja 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)