Kwal. do IO: Pewne otwarcie Węgier

Reprezentacja Węgier także wykonała pierwszy krok w kierunku igrzysk olimpijskich w Pyeongchang. W czwartkowym meczu turnieju preeliminacyjnego w Budapeszcie Madziarzy zwyciężyli Litwinów 4:0.

Rafał Smoliński
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Reprezentacja Węgier była zdecydowanym faworytem czwartkowego spotkania, ale długo nie mogła przełamać oporu rywali. Na początku meczu Madziarzy nie wykorzystali gry w podwójnej przewadze i dopiero w 15. minucie zdołali zdobyć gola. Stało się to dosyć przypadkowo, po niefortunnej interwencji Mantasa Armalisa, który wbił do własnej bramki krążek po strzale Vilmosa Gallo.

W pierwszej tercji Węgrzy oddali aż 23 strzały, ale uzyskali tylko jedno trafienie. Podobnie było w drugiej części meczu, w której coraz śmielej atakowali goście. Litwini nie wykorzystali jednak przewagi na lodzie i w 28. minucie zostali skontrowani. Istvan Bartalis idealnie obsłużył Janosa Hariego, dzięki czemu było 2:0 dla gospodarzy.

Madziarzy powrócili do pełnej kontroli w trzeciej tercji. Wówczas hokeiści spod znaku Pogoni oddali tylko trzy celne strzały i ponownie nie zaskoczyli Miklosa Rajny, który zanotował shutout. Jego koledzy z pola dołożyli jeszcze dwa trafienia. Najpierw potężnym strzałem w samo okienko popisał się urodzony w Kanadzie Frank Banham, a w 46. minucie wynik meczu ustalił Daniel Kiss. Węgry pewnie zwyciężyły Litwę 4:0 i podobnie jak Polska mają na koncie trzy punkty po pierwszym dniu zmagań w Budapeszcie.

Węgry - Litwa 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)