MŚ w hokeju: Polacy rozjechali Japonię! 10 goli na koniec mistrzostw!

Reprezentacja Polski po efektownym zwycięstwie 10:4 nad Japonią zajęła trzecie miejsce w turnieju dywizji 1A w Katowicach. Biało-czerwoni nie uzyskali jednak awansu do elity.

Rafał Lichowicz
reprezentacja Polski w hokeju na lodzie Newspix / Rafał Rusek / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w hokeju na lodzie

Jeszcze w piątkowy poranek polscy hokeiści będą mogli marzyć o awansie do światowej elity. Po pierwszym meczu w katowickim Spodku i zwycięstwie Włochów z Koreą Południową wydawało się, że szalony scenariusz może się rzeczywiście ziścić. Brakowało tylko zwycięstwa Austrii.

Ci zawiedli jednak w starciu ze Słowenią i ostatni mecz z Japonią oznaczał dla nas "tylko" walkę o miejsce na podium turnieju dywizji 1A. Determinacji jednak nie zabrakło, co potwierdziliśmy jeszcze przed upływem pierwszej minuty meczu!

Nie minęło 60 sekund, gdy krążek z własnej bramki musiał wyciągnąć Takuto Onoda, a z gola cieszył się Patryk Wronka. Dwie minuty później biało-czerwoni mieli już na koncie osiem strzałów na bramkę Japończyków! Ofensywa w końcu skruszyła azjatycki mur.

W czwartej minucie w okresie gry w przewadze trafił Aron Chmielewski. Trzy minuty później podwyższył Tomasz Malasiński, który został najlepszym strzelcem turnieju w Katowicach. Japończycy dokonali zmiany w bramce, ale nie dała ona większego efektu. Do końca tercji dołożyliśmy kolejne trzy gole za sprawą Macieja Kruczka, Grzegorza Pasiuta i Krystiana Dziubińskiego. Przed końcową syreną honoro trafił dla Japonii, Hiroki Ueno.

Druga tercja najmniej efektowna w całym meczu przyniosła tylko dwa gole. Dla Polaków trafił Adam Bagiński. Dwie minuty po nim, w okresie gry w przewadze, drugiego gola dla Japonii zdobył Takuma Kawai.

Azjaci zaskoczyli widzów w Spodku także na początku ostatniej tercji otwierając wynik po golu Daisuke Obara. Polacy konsekwentnie dążyli jednak do dwubramkowego rezultatu.

Po kolejnych trafieniach Chmielewskiego i Dronii zrobiło się 9:4. Kibice zwątpili już w strzelenie okrągłej "dychy", gdy na lód wszedł Patryk Wajda zdobył dziesiątego gola na kilka sekund przed końcem meczu!

Awans w katowickiego turnieju do światowej elity uzyskali Słoweńcy. Drugą pozycję premiowaną awansem zajęli Włosi. Hokeiści Italii muszą jednak czekać na rozstrzygnięcia majowych MŚ w Rosji, gdzie liczyć się będą wyniki Niemców i Francuzów, gospodarzy przyszłorocznego turnieju elity.

Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce i pozostanie w dywizji 1A również w przyszłym sezonie. Po turnieju w Spodku do dywizji 1B spadają Japończycy.

Polska - Japonia 10:4 (6:1, 1:1, 3:2)

Bramki:
1:0 - Patryk Wronka (Bychawski, Zapała) 1'
2:0 - Aron Chmielewski (Pasiut, Łopuski) 4' (5 na 4)
3:0 - Tomasz Malasiński (Zapała, Kruczek) 7'
4:0 - Maciej Kruczek (Dziubiński) 11'
5:0 - Grzegorz Pasiut 13'
6:0 - Krystian Dziubiński (Kolusz) 18'
6:1 - Hiroki Ueno (Takahashi, Yamashita) 20'
7:1 - Adam Bagiński (Kotlorz, Bychawski) 24'
7:2 - Takuma Kawai (Haga, Yanadori) 26' (5 na 4)
7:3 - Daisuke Obara (Terao) 42'
8:3 - Aron Chmielewski (Dronia, Kruczek) 44' (5 na 4)
8:4 - Masahito Nishikawa (Takahashi, Tanaka) 45' (5 na 4)
9:4 - Paweł Dronia (Zapała) 56'
10:4 - Patryk Wajda (Borzęcki, Wronka) 60' (5 na 4)

Strzały: 51-22
Kary: 10-12

Polska: Odrobny- Borzęcki, Bychawski, Wronka, Zapała, Malasiński - Kruczek, Dronia, Chmielewski, Pasiut, Łopuski - Kotlorz, Pociecha, Urbanowicz, Dziubiński, Kolusz - Wajda, Bryk, Bagiński, Galant, Bepierszcz.

Japonia: Onoda - Hashiba, Yamashita, Nishiwaki, Tanaka, Ueno - Yamada, Haga, Takahashi, Obara, Kuji - Sasaki, Yanadori, Kawai, Mitamura, Hirano - Sakata, Takagi, Osawa, Terao.

Wyniki i tabela MŚ w hokeju na lodzie Dywizji 1A:

sobota, 23 kwietnia
Słowenia - Japonia 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)
Włochy - Polska 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Austria - Korea Południowa 3:2 po karnych (0:1, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)

niedziela, 24 kwietnia
Słowenia - Włochy 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Korea Południowa - Polska 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Austria - Japonia 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

wtorek, 26 kwietnia
Korea Południowa - Japonia 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Austria - Włochy 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Polska - Słowenia 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

środa, 27 kwietnia
Włochy - Japonia 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Słowenia - Korea Południowa 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Polska - Austria 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

piątek, 29 kwietnia Włochy - Korea Południowa 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) Słowenia - Austria 2:1 (1:1, 1:0, 0:0) Polska - Japonia 10:4 (6:1, 1:1, 3:2)