MŚ w hokeju: Pogrom na otwarcie! Amerykanie bez szans

Broniąca tytuła Kanada w meczu otwarcia mistrzostwa świata w hokeju na lodzie pokonała w Sankt Petersburgu reprezentację Stanów Zjednoczonych 5:1. Blisko sprawienia dużej niespodzianki byli z kolei Łotysze.

Rafał Lichowicz
AFP

Spotkanie rozgrywane w Pałacu Sportu w Sankt Petersburgu nie rozpoczęło się po myśli Kanadyjczyków, którzy już w piątej minucie musieli wyciągać krążek ze swojej sieci. Bramkę zapisał na swoim koncie skrzydłowy USA - Patrick Maroon.

Obrońcy tytułu nie kazali jednak długo czekać z odpowiedzią i już 30 sekund później wyrównali po Taylora Hall'a, na co dzień kolegi zespołowego Maroona z Edmonton Oilers.

Nieco ponad trzy minuty później prowadzenie dał Kanadzie obchodzący swoje 24 urodziny Brendan Gallagher. W drugiej tercji wynik podwyższył Matt Duchene. W ostatnich 20 minutach meczu na lodowisku zarysowała się wyraźna przewaga Kanadyjczyków, którzy strzelili kolejne dwie bramki za sprawą Boone'a Jennera i Brada Marchanda, ustalając wynik na 5:1. ZOBACZ WIDEO MŚ elity: USA - Kanada 1:5 (bramki) (źródło TVP) MŚ elity: USA - Kanada 1:5 (bramki)

Niespodziewanie wiele emocji było w starciu Szwecji i Łotwy w meczu otwierającym zmagania w grupie A. Skandynawowie zgodnie z planem objęli prowadzenie już w trzeciej minucie gry po trafieniu Jimmiego Ericssona z podania Mikaela Backlunda.

Reprezentacja "Trzech Koron" grając bez polotu, nie potrafiła jednak po raz drugi zaskoczyć dobrze broniącego tego dnia Elvisa Merzļikinsa. Swoją szansę wykorzystali więc Łotysze, którzy wyrównali na osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry po strzale Kristapsa Sotnieksa z Dynamo Ryga.

W dogrywce dwa punkty dla faworyzowanej Szwecji uratował skrzydłowy Detroit Red Wings - Gustav Nyquist, który wykorzystał błąd reprezentantów Łotwy przy wyprowadzaniu krążka i wygrał pojedynek z Merzļikinsem.

Wyniki i tabele:

Grupa A:

Szwecja - Łotwa 2:1 dogr. (1:0, 0:0, 0:1, 1:0) 1:0 - Ericsson (Backlund, Fransson) 02:52 1:1 - Sotnieks (Rēdlihs, Džeriņš) (PP) 52:29 2:1 - Nyquist (Wennberg) 64:06

Grupa B:

USA - Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2) 1:0 - Maroon (Connor, Warsofsky) (PP) 04:54 1:1 - Hall (Brassard, Perry) 05:25 1:2 - Gallagher (O'Reilly) 08:48 1:3 - Duchene (Ceci, Murray) 31:37 1:4 - Jenner (O'Reilly) 45:54 1:5 - Marchand (Duchene) 51:16

1 Finlandia 1 1 0 0 0 6-2 3
2 Kanada 1 1 0 0 0 5-1 3
3 Białoruś 1 0 0 0 1 2-6 0
4 USA 1 0 0 0 1 1-5 0
5 Słowacja 0 0 0 0 0 0-0 0
5 Francja 0 0 0 0 0 0-0 0
5 Niemcy 0 0 0 0 0 0-0 0
5 Węgry 0 0 0 0 0 0-0 0