MŚ w hokeju: Czesi roznieśli Norwegów. Łatwa wygrana USA

Reprezentacja Czech w swoim czwartym meczu na MŚ elity rozgromiła reprezentację Norwegii aż 7:0. Trzy gole mniej zdobyli w starciu z Francuzami Amerykanie, którzy równie łatwo wywalczyli trzy punkty.

Rafał Lichowicz
AFP

Czesi mając w dorobku zwycięstwa ze Szwecją (4:2) i Rosją (3:0) stanęli przed szansą wywalczenia awansu z fazy grupowej na pierwszej pozycji. Pierwszym krokiem do realizacji tego celu było pokonanie Norwegii, opromienionej zwycięstwami z Kazachstanem (4:2) i Szwajcarią (4:3).

Skandynawowie nie będą jednak miło wspominać potyczki z naszymi południowymi sąsiadami. Czesi już po pierwszej tercji wygranej 3:0 udowodnili swoją wyższość nad rywalem.

W drugich 20 minutach reprezentanci Czech dołożyli kolejne cztery gole, a autorem dwóch z nich był 30-letni Lukas Kaspar, na co dzień gracz Slovana Bratislava występującego w lidze KHL.

Po minimalnej porażce z Finlandią swoją klasę ponownie udowodnili Amerykanie, którzy tym razem mierzyli się z dobrze dysponowaną Francją. "Trójkolorowi" nie mieli jednak szans w starciu z młodymi hokeistami zza oceanu.

Po bezbramkowej pierwszej tercji, w drugiej drużyna Stanów Zjednoczonych pokonała stojącego we francuskiej bramce Floriana Hardy'ego aż trzy razy. Autorami bramek byli Chris Wideman, Connor Murphy oraz J.T. Compher. Na początku ostatniej części meczu Francję dobił atakujący NY Rangers - Brady Skjei.

Dzięki wygranej USA przeskoczyli w tabeli swojego dzisiejszego rywala i awansowali na trzecie miejsce za Kanadę i Finlandię. W następnej kolejce Amerykanie mogą znów poprawić swój dorobek bramkowy w rywalizacji z Węgrami.

Wyniki:

Grupa A:

Czechy - Norwegia 7:0 (3:0, 4:0, 0:0) 1:0 - Cervenka (Pastrnak, Kundratek) 6' 2:0 - Zohorna 10' 3:0 - Kousal 20' 4:0 - Kaspar (Kundratek) 23' 5:0 - Simek (Birner) 29' 6:0 - Repik (Jerabek, Kovar) 35' 7:0 - Kaspar (Zohorna, Doudera) 40'

Grupa B:

USA - Francja 4:0 (0:0, 3:0, 1:0) 1:0 - Wideman (Foligno, Larkin) 35' 2:0 - Murphy (Matthews, Vatrano) 37' 3:0 - Compher (Hendricks, Motte) 40' 4:0 - Skjei (Larkin) 42'

1 Finlandia 4 4 0 0 0 17-5 12
2 Kanada 3 3 0 0 0 20-2 9
3 USA 4 2 0 0 2 13-11 6
4 Słowacja 4 2 0 0 2 12-11 6
5 Francja 4 1 1 0 2 10-13 5
5 Niemcy 3 1 0 1 1 8-9 4
7 Białoruś 4 1 0 0 3 9-22 3
8 Węgry 4 0 0 0 3 4-20 0